Letra e aluminit nuk mungon asnjëherë në raftet e kuzhinës. Këtë letër shkëlqyese e përdorim për të mbështjellë çdo gjë që gjejmë në kuzhinë. Por a është e sigurt për një përdorim kaq masiv?  A duhet të shqetësohemi për praninë e aluminit? Shkencëtarët kanë zbuluar sasi të larta të aluminitMë tepër…

Fantastike në shije, krejt e lehtë në përgatitje, hallva vijon të mbetet një nga ëmbëlsira klasike, tradicionale shqiptare. E përgatitur në mënyra të ndryshme, me miell misri a gruri, me qumësht nëse dëshironi apo e pasuruar me arra e kanellë, kjo ëmbëlsirë pa dyshim është ndër më të preferuarat eMë tepër…

Mjeshtërit e zanatit janë të gatshëm të ndajnë këshilla të mira me fillestarët e kuzhinës Ja çfarë thonë profesionalistët për llojet e ndryshme të vajrave, prerjen e qepës, zierjen e patave gatimin e peshkut. Cilin vaj duhet përdorur për fërgim, cilin për sallata? Si të mos ngjitet kurrë pasta nëMë tepër…

Vakt i shpejt, i shijshëm me makarona me të cilin do të kënaqet e gjithë familja Përbërësit: – 200 g makarona;– 1 vezë;– 200 g ajkë kosi;– 2 lugë përbërës nga qesja e kërpudhave;– 3 kastravecë turshi;– 150 g proshutë (kube);– 200 ml qumësht– pak djathë;– kaçkavall Përgatitja: Makaronat kulloniMë tepër…

Përgatitja: Në një enë më të madhe qitni miellin, margarinën, sheqerin pluhur, arrat e bluara, vajin, qumështin dhe ngjisheni brumë me dorë. Lëreni brumin të qëndrojë një orë. Pastaj nga brumi formoni toptha të madhësisë së arrave dhe në tavolinën në të cilën keni përhapur miell, topthat me okllai përhapniMë tepër…