Huawei prezanton sistemin e ri operativ HarmonyOS për smartphone më 2 qershor

1 min read

Gjiganti kinez i telekomunikacionit Huawei do të nisë zyrtarisht sistemin e tij të ri operativ HarmonyOS për smartphone më 2 qershor, specifikoi vetë kompania.

HarmonyOS është një sistem operativ me burim të hapur, i zhvilluar për pajisje dhe skenarë të ndryshëm, i lëshuar për herë të parë në pajisjet e “Internetit të Gjërave”, përfshirë pajisjet portative dhe tabletët në gusht 2019.

Huawei pret që numri i pajisjeve të pajisura me HarmonyOS të arrijë në 300 milionë deri në fund të vitit 2021 dhe që mbi 200 milionë prej tyre të jenë të markës Huawei.

Analistët e shohin HarmonyOS si një alternativë ndaj Android të Google dhe iOS të Apple.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright PRO FM © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.