Pro-FM Gostivar

Sot fillon vaksinimi masiv në Maqedoni

1 min read

Sot, do të fillojë vaksinimi masiv në Maqedoni. Vaksina që do të përdoret gjatë imunizimit masiv, është kineze e kompanisë “Sinofarm”.

Pikat e vaksinimit siç kanë bërë të ditur nga Ministria e Shëndetësisë, tanimë janë gati dhe kundër imunizimit përveç se qytetarët e vaksinuar, pritet të vaksinohen edhe qytetarët që punojnë në infrastrukturë kritike dhe ata që kanë shprehur interesim në ueb faqen vakcinacija.mk.

Përndryshe, gjatë javës së kaluar kanë arritut 200 mijë vaksina kineze, ndërkaq sot pritet të arrijnë edhe dërgesa e parë e vaksinave donacion i Bashkimit Evropian të kompanisë Pfizer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright PRO FM © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.