Pro-FM Gostivar

Bundesliga 1 dhe 2 në karantinë për 10 ditë

2 min read

Lidhja Gjermane e Futbollit (DFL) ka vendosur të mbyll në karantinë skuadrat e Bundesligës 1 dhe 2 për 10 ditët e fundit të kampionatit.

Nga 12 maj, 36 klube profesioniste do të shkojnë në izolim për ditët e fundit të ndeshjes.

Para se të lëvizin në kampin stërvitor, lojtarët dhe mbikëqyrësit duhet të shkojnë në një “kuazi-karantinë” nga 3 maj, e cila, sipas DFL, shërben për “zvogëlimin e kontaktit dhe minimizimin e mëtejshëm të rrezikut të infektimit”.

Personat në fjalë duhet të jenë “ekskluzivisht në shtëpi ose në terrenet e stërvitjes ose në stadium”.

Për qasje në kampin e trajnimit, secili person ka nevojë për një test negativ PCR që nuk është më i vjetër se 24 orë.

Kontakti personal lejohet vetëm brenda skuadrës. Nëse dikush duhet të largohet nga flluska “për shkak të detyrimeve të veçanta profesionale”, një kthim lejohet vetëm “me zbatimin e masave të mëtejshme mbrojtëse”.

Kjo përfshin, ndër të tjera, një “test të shpejtë antigjen negativ menjëherë para kthimit”. Kampi trajnues ishte konsideruar prej kohësh si një masë kundër mutacioneve të kurorës dhe anulimeve të mundshme të lojës, por më pas u hodhën poshtë.

Pasi Hertha BSC ishte skuadra e parë e Bundesligës që u vendos në karantinë për 14 ditë pas testeve pozitive të Enjten e kaluar, planet u kthyen në tryezë.

Ka edhe disa klube të prekura në ligat e 2-të dhe të 3-të. Holstein Kiel, SV Sandhausen, Karlsruher SC ose Dinamo Dresden, të cilët u dërguan në karantinë si grup, u goditën kohët e fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright PRO FM © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.