Pro-FM Gostivar

Real Madridi vazhdon rekordin në Ligën e Kampionëve: Nëntë gjysmëfinale në 11 vjet

2 min read

Askush nuk ka arritur më shumë në gjysmëfinalet e Kupave Evropiane sesa 30 herë të Real Madridit. Në fakt, asnjë skuadër nuk është as afër këtij rekordi.

Bayern Munich është në vendin e dytë në listë me 21 paraqitje në gjysmëfinale evropiane, pasuar nga 16 paraqitje të Barcelonës dhe 12 të Milanit.

Në vitet e fundit, Los Blancos e kanë zgjeruar epërsinë e tyre. Ata kanë arritur në gjysmëfinale në nëntë nga 11 edicionet e fundit të Ligës së Kampionëve, duke fituar garën katër herë në atë periudhë.

Jose Mourinho i dha fund mallkimit në çerekfinale në sezonin 2010/11, me Real Madridin që do të arrinte gjysmëfinalen vitet e njëpasnjëshme deri në 2018/19.

Në dekadën e fundit, Real Madridi është paraqitur në tetë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, me Barcelonën që vjen pas tyre me pesë.

Epoka e Zinedine Zidane

Kjo do të jetë gjysmëfinalja e katërt e Zidane në Ligën e Kampionëve si trajner i Los Blancos. Ai ka fituar trofeun në tre rastet kur ka qenë në gjysmëfinale deri më tani.

Trajneri francez me Realin e tij kanë eliminuar Manchester Cityn, Atletico Madridin dhe Bayern Munichun në këtë fazë.

Chelsea tani është kundërshtari në këtë raundi këtë sezon.

Ata kurrë nuk janë takuar me Realin në Ligën e Kampionëve, me takimet e tyre të mëparshme që vijnë në Kupën e Fituesve të Kupave në sezonin 1970/71 dhe Superkupën e vitit 1997. Chelsea fitoi në të dy rastet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright PRO FM © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.