Pro-FM Gostivar

Makarona me proshutë dhe ajkë kosi të mbushur me salcë kërpudhash

1 min read

Vakt i shpejt, i shijshëm me makarona me të cilin do të kënaqet e gjithë familja

Përbërësit:

– 200 g makarona;
– 1 vezë;
– 200 g ajkë kosi;
– 2 lugë përbërës nga qesja e kërpudhave;
– 3 kastravecë turshi;
– 150 g proshutë (kube);
– 200 ml qumësht
– pak djathë;
– kaçkavall

Përgatitja:

Makaronat kulloni dhe ftohni pak. Vezët tundni dhe shtoni ajkën dhe homogjenizoni.

Proshutën dhe kastravecët pritni në kube. Të gjitha hidhni në makarona.

Në qumësht shtoni 2 lugë përbërës kërpudhash. Edhe këto hidhni në makarona. Të gjitha bashkoni.

Tepsinë lyeni me vaj dhe futni në të makaronat. Sipër mund të shtoni pak kube të mëdha djathi dhe kaçkavall të grirë në rende.

Piqni në 220 gradë Celsius 40-50 minuta.

Kur të ftohen shërbeni dhe kënaquni me shijen e mrekullueshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright PRO FM © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.