Me ftesë të Kryetarit të Kuvendit të Ukrainës, z.Rusllan Stefançuk, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi po qëndron për vizitë në Ukrainë ku në orët e hershme të mëngjesit ka mbërritur me tren përmes Polonisë. Njëkohësisht, në vizitë në Ukrainë po qëndrojnë edhe kryetarëtMë tepër…

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ushtria e tij po përgatitet për luftime të mëtejshme në lindje dhe i quajti “fraza të bukura” premtimet ruse për të zvogëluar aktivitetin ushtarak. Zelensky paralajmëroi se forcat ruse po grumbullohen në përgatitjen e një sulmi të ri në rajonin lindor të Donbasit nëMë tepër…

Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës do të fillojnë sërish më 1 prill, ka thënë negociatori ukrainas David Arakhamia. Në një postim të cituar nga Reuters, Arakhamia tha se Ukraina kishte propozuar që liderët e të dy vendeve të takoheshin, por Rusia refuzoi, duke thënë se duhej më shumëMë tepër…

Kërcënimet e shefit të Kremlinit, Vladimir Putin se do t`i mbyllë Europës rubintet e gazit, kanë shkaktuar një frikë aspak të pajustifikuar në Europë. Më fort presionin e ndjen Gjermania. Sipas Agjencisë Federale të Rrjeteve, rreth 55 përqind e gazit të importuar aktualisht vjen nga Rusia, kështu që varësia ështëMë tepër…

Mali i Zi mbetet një objektiv tërheqës për Moskën, kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj euroatlantikë duhet të shtojnë përpjekjet kolektive për të kundërshtuar veprimet armiqësore të presidentit rus, Vladimir Putin, kështu tha zv-ndihmës Sekretari i Shtetit dhe i dërguari special për Ballkanin Perëndimor, GabrielMë tepër…