Copën e mrekullueshme të mishit të viçit marinoni në mënyrën më të mirë! Përbërësit: 2 bërxolla mish viçi,vaj ulliri,kripë, piper,120 g gjalpë,një lugë majdanoz të grirë,një lugë të vogël mustardë,një lugë rozmarinë të grirë imët,një lugë lëng limoni,një lugë mjaltë. Përgatitja: Bërxollat lyeni me vaj ulliri dhe kriposni. Lërini tëMë tepër…

Janë ideale kur nuk keni kohë për brumë të mbrujtur, sepse posa t’i gatuani mund t’i piqni Përbërësit: – 500 g miell të bardhë të butë;– 3 lugë pluhur për ëmbëlsira;– 250 g djathë të freskët;– 1 dcl qumësht;– 1 dcl vaj;– 2 të bardhë të vezëve;– 2 lugë tëMë tepër…

PërbërësitPër byrekun: 1 pako peta të gatshme4 kokrra vezë250 gr sheqer120 gr simigdali (miell semola)4 gota qumësht1 limon50 gr gjalpë Për sherbetin: 2 gota sheqer1,5 gota ujëPak lëng limoni PërgatitjaTrazojmë vezët me sheqerin dhe shtojmë edhe simigdalin (miell semola). E kalojmë masën në tenxhere dhe e vendosim në zjarr. ShtojmëMë tepër…

Specialitet vërtet i shijshëm me kungullesha dhe tri lloje djathërash. Lazanja, të cilën të gjithë e preferojnë, shndërrohet në diçka të re, shije e këndshme! Përbërësit: – 600 g kungullesha– 50 g gjalpë– 1 lugë e vogël erëza,– Piper i bardhë,– 12 fletë lazanje– Kripë,– 100 g gorgonzolë,– 50 gMë tepër…

Në doni të shtroni një shije fantastike në tryezë e të mblidhni menjëherë gjithë familjen rreth saj, përgatisni shishqebap shtëpie sipas traditës së vjetër të kuzhinës shqiptare. Dikur ka qenë një nga gatimet më speciale e më të veçanta mes gjithë recetave të përgatitjes së mishrave. Por edhe sot shijaMë tepër…