Ashtu siç tregon edhe emri i tij, hoteli Legoland në New York u ndërtua nga tullat Lego. Pra, atje çdo gjë u punua nga Legot, filluar nga personazhe të shumta të vendosura para hyrjes dhe në hotel. Mysafirët në hyrje do t’i mirëpres një dragua nga legot. Pamja e jashtmeMë tepër…

Kështjella më e lartë e rërës në botë është ndërtuar në Danimarkë, ka një lartësi 21.16 m dhe për ndërtimin e saj është përdorur më shumë se 5 mijë tonë rërë. Kjo kështjellë prej rëre ka thyer rekordin që mbahej nga një e ngjashme që u ndërtua në Gjermani në vitinMë tepër…

Një rrobaqepës zviceran, ka qepur një palë pantallona afro 70 metra të gjata. Rrobaqepësi Ekvandekar Kelesh, ndërtoi pantallonat gjigante me idenë për t’u bërë pjesë e librit të rekordeve “Guiness”. Në një intervistë për mediat vendase, rrobaqepësi shumë i njohur në vendin e tij ka thënë, se për të qepurMë tepër…

Uji më i vjetër në botë është zbuluar nga studiuesit në Kanada. Një kërkim 17-vjeçar i minierës Kidd Creek Mine të Ontario zbuloi ujin që ishte bllokuar midis shkëmbinjve për 1.6 miliardë vjet, sipas ekipit në Universitetin e Torontos. Pasi vizituan për herë të parë Kidd Creek në 1992, gjeologiaMë tepër…

Njeriu më i gjatë i gjallë në botë është Sultan Kosen nga Turqia. 38-vjeçari, kur ishte matur në vitin 2018, ishte i gjatë 251 centimetra. Ai është një nga pjesëtarët më ikonikë të familjes së rekordeve. Ka marrë famë në gjithë botën për gjatësinë e tij. Shuplakat e tij janëMë tepër…