Astronomët kanë zbuluar një tufë galaktikash, një vrimë e zezë supermasive në qendër të saj që daton që nga kohët e hershme të Universit, një zbulim që ndihmon për të kuptuar më mirë formimin e këtyre fenomeneve kozmike enigmatike, sipas një studimi të publikuar sot. Skena, e vëzhguar nga ObservatoriMë tepër…

Sot në mbrëmje qielli do të ketë një pamje spektakolare, sepse është Super Hëna. Si çdo vit, “Nata Ndërkombëtare e Hënës” është takim i promovuar nga NASA për të sjellë publikun e gjerë më afër vëzhgimit të satelitit tonë natyror. “Është diçka që i intereson të gjithë botës. Nuk kaMë tepër…

Ky është një objekt shumë i komplikuar dhe ka nevojë për të dhëna që të përcaktohet se çfarë është. Shkencëtarët kanë zbuluar një imazh të një objekti misterioz që iu bashkua orbitës së tokës. Objekti u vërejt këtë javë që supozohet të jetë një version i një “hëne të vogël”Më tepër…

Tre misione hapësinore të NASA-s do të studiojnë fushën magnetike të Tokës për të zbuluar pse GPS nuk funksionon në polet e Tokës.Përparimi i teknologjisë po e bën më të lehtë jetën e njerëzve, megjithatë, në disa raste, se përparimi mund të jetë i rrezikshëm për njerëzimin. Në fund tëMë tepër…

Toka ka dy ”motra” të reja. Ato janë dy planete potencialisht të banueshme jo shumë larg Sistemit Diellor, pak më shumë se 12 vjet dritë larg, në konstelacionin e Dashit, në orbitën e yllit Teegarden, sipas zbulimit të botuar në revistën ”Astronomy & Atrophysics” dhe koordinuar nga Universiteti gjerman iMë tepër…