Main Menu

7 vendet ku mund të pushosh me 30 euro në ditë, ose me pak

Ka vende në të gjithë botën, ku ju mund të pushoni me vetëm 30 euro në ditë ose më pak. Edhe pse shumë njerëz besojnë se udhëtimi është jashtëzakonisht i shtrenjtë, dhe mund të jetë e vërtetë në qoftë se ju jeni duke menduar për hotele me pesë yje, por në tërësi kjo është një ide e gabuar.

Më poshtë ju sjellim 7 nga këto vende ku ju mund të pushoni me vetëm 30 euro ose më pak:

Tajlanda

Vendi “Toka e buzëqeshjes” në Tajlandë në sajë të reputacionit të saj mikpritëse dhe miqësore, është parajsë e vërtetë, ku ju mund të pushoni me vetëm 30 euro. Përzierje e saj të ishujve mahnitëse tropikal, qytete plot jetë, ushqim shumë i shijshëm, dhe jetë e gjallë e natës ka kthyer vëmendjen  parë  në dekadat e fundit. Me gjithë me këtë rritje të madhe të numrit të vizitorëve, çmimet në Tajlandë kanë mbetur shumë të ulëta duke e bërë një nga vendet më të lirë për të vizituar në të gjithë Azinë Juglindore.
Shtretër janë në dispozicion për aq pak sa  1.47 euro për një natë, dhoma 7 euro një natë. Një vakt në një restorant të lira do të kushtojë  1.77,euro  dhe një birrë kushton njëjtë.

Bolivia

Bolivia është anashkaluar shpesh si një destinacion udhëtimi në favor të vendeve më të shquar të Amerikës së Jugut të tilla si Brazili, Argjentina, Kili, dhe Peru. Kjo është një turp i vërtetë, sepse ky vend  ndan disa nga peisazhet më të rëndësishëm në kontinent, dhe ka pushimi atje ka një çmim shumë më të lirë, trasnmeton gazetametro.net Seksionet e malet të Andeve, Amazon rainforest, Liqeni “Titicaca”  shtrihen brenda kufijve të saj, si dhe xhevahir i saj në formë kurore, “Salar de Uyuni”.
Dhomat e hoteleve janë në dispozicion për më pak se  6 euro për një natë. Një vakt në një restorant kushton 3.50 euro, dhe një birrë 2.10 euro.

Kina

Kina është një vend i kontrasteve masive. Historia e lashtë takohet me modernitetin, qytetet e vogla të strehuar me miliona banorë, dhe peisazhet shkojnë nga shkretëtira e thatë në ngrirjen “qytetin akull” të Harbin. Me madhësinë e saj të gjerë dhe popullsi prej mbi 1.3 miliard njerëz, Kina është një vend terheqese dhe shumë i vizituar. Por Kina është gjithashtu shumë e përballueshme për udhëtarët nga SH.B.A. dhe vende të tjera me monedha më të forta, trasnmeton gazetametro.net
Dhomat atje janë në dispozicion për më pak sa 2.93 euro për një natë. Një vakt në një restorant kushton  2.95 euro, dhe birrë 89 cent.

Meksiko

Për shumë persona përmendja e Meksikës zgjon imazhet e plazhet palme  dhe vendpushimet e mëdha bregdetare, por Meksika ka një tjetër anë tjetër shumë intersante dhe tërheqëse për turistët. Duke filluar nga historia e saj e pasur për kuzhinën qiellore (kjo e fundit e vlerësuar edhe nga UNESCO si një trashëgimisë kulturore jomaterialee njerëzimit). Ka gjithashtu një sasi të habitshme të kafshëve të egra që nuk ka marrë njohjen që meritojnë, si krokodilat, dhe një shumëllojshmëri të gjerë e jetës detare.
Dhomat e hotelit në Meksikë janë në dispozicion për më pak se 50 cent për një natë. Një vakt në një restorant kushton rreth  5 euro dhe birrë një 1.38 euro.

Ukrainë

Si një nga vendet më pak të vizituara në Europë pavarësisht se është i dyti më i madhi, Ukraina mund të jetë një vend i vështirë për të udhëtuar, por jo që nuk është i bukur.
Është gjithashtu e rëndësishme të dihet se Ukraina ka një histori të paqëndrueshme të kohëve të fundit, dhe disa pjesë të saj janë ende jashtë kufijve të vizitorëve për shkak të mosmarrëveshjeve të vazhdueshme politike me Rusinë fqinje. Megjithatë, me pak përpjekje ju do të zbuloni një vend të këndshëm që është i mbushur me tradita dhe ngrohtësi, trasnmeton gazetametro.net
Dhomat në hotele janë në dispozicion për më pak se  3.09 euro për një natë. Një vakt në një restorant  kushton  3.84, euro dhe një birrë  58 cent.

India

Spiritualitet, kafshë të egra, kaos me ngjyra, dhe eksitimi përplasen në këtë vend të mëdh dhe të mahnitshëm. Të gjitha shqisat tuaja do të jenë të angazhuar, ndërsa ju jeni duke bërë rrugën tuaj nëpërmjet Indisë.
Dhomat e hotelve janë në dispozicion për më pak se 16,02 euro për një natë. Një vakt në një restorant kushton 2.33 euro.

Egjipt

Egjipti është  i njohur si shtëpia e Piramidave të Madha të Gizës, të ndërtuar  mbi 5.000 vjet më parë. Është thënë të jetë vendlindja e qytetërimit perëndimor, duke e bërë atë destinacion të përsosur për histori dhe eksploruesit e natyrës. Duke qenë në kufirin mes Afrikës së Veriut dhe Lindjes së Mesme i jep vendit një përzierje unike dhe të shquar të dy kulturave shumë të ndryshme.
Dhomat janë në dispozicion për më pak se  2.21 euro për një natë. Një vakt në një restorant kushton 3.04 euro dhe patate të skuqura për vetëm 50 cent.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share