Main Menu

Gjashtë arsye përse fiku duhet të konsumohet sa më shumë

Fiku, i cilësuar si fruti i parajsës, ripërtërin, forcon, ruan shëndetin dhe fshin rrudhat dhe prandaj duhet të konsumohesh sa më shumë, këshillojnë ekspertët.

Sipas studimeve të bëra kohët e fundit, fiku cilësohet si fruti shërues dhe studiuesit sjellin gjashtë arsyet se pse njerëzit duhet ta konsumojnë këtë frut të mrekullueshëm që rritet pa ndihmën e njeriut dhe pa kimikate ose plehra kimike.

1-Vitamina dhe minerale
Fiku është i pasur me kalium, kalcium, hekur, fosfor, bakër, dhe vitamina B6, C, si dhe beta-karoten.

Prania e ulët e yndyrave dhe përmbajtja më e lartë e fibrave se çdo frut dhe perime tjetër është një nga arsyet se pse fiku duhet të konsumohet çdo ditë.

Pektina është një fibër e tretshme e cila e ul kolesterolin në gjak, ndërsa triptofani ndihmon me problemet e qarkullimit të gjakut dhe pagjumësisë.

2-Prania e lartë e magnezit
Përmbajtje e lartë e magnezit, i cili është një nga elementet bazë që e mbron sistemin tonë nervor nga stresi dhe është shumë i rëndësishëm për kockat, imunitetin dhe shëndetin e trurit.

Nxit shëndetin dhe vitalitetin, shëron shumë sëmundje, dhe në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson procesin e plakjes.

Fiqtë e thatë përmbajnë tri herë më shumë magnez se të freskëtit.

3-Sheqernat natyrore
Fruti i fikut ka përqindje të lartë të sheqernave natyrorë, të cilat sigurojnë që truri juaj të punojë më shpejt dhe t’i pranojë e klasifikojë më mirë informacionet.

Diabetikët duhet të kenë kujdes gjatë ngrënies së fiqve të thatë të cilët përmbajnë dy herë më shumë sheqer se të freskëtit.

4-Antikancerogjen
Studimet kanë zbuluar komponime me efekte të mundshme antikancerogjene, benzaldehid dhe kumarinë, me të cilat fiku është i pasur.

Komponimet e testuara në studimet shkencore kanë treguar rezultate premtuese sidomos kur bëhet fjalë për kancerin e prostatës dhe të lëkurës.

5-Ndikon tek kolesteroli në gjak
Fiqtë përmbajnë edhe sterole bimore, për të cilat është dëshmuar se kanë efekt të dobishëm në nivelin e kolesterolit në gjak.

Sterolet bimore si lanosteroli dhe stigmasteroli, të cilat i përmbajnë fiqtë lidhen për molekulat e kolesterolit në zorrë dhe kështu e pengojnë absorbimin e tij.

6-Vlerat ushqyese
Fiqtë e thatë janë burim i shkëlqyer i shumë ushqyesve dhe gjithashtu një vakt praktik dhe i vlefshëm për atletët rekreativë dhe profesionistë.

Çaji i fikut i shëron sëmundjet e mëlçisë, fytit, organeve të frymëmarrjes, gurët e tëmthit, fshikëzës.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share