Main Menu

Kek me pjeshkë

Përbërësit:
1 gotë gjalpë
2 gota pjeshkë të copëtuara
2 gota sheqer
1 lugë çaji ekstrakt  vanilje
3 gota miell
1 lugë çaji kripë
1 lugë çaji pluhur pjekës

Përgatitja:
Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 165 gradë Celcius.
Në një tas të madh trazoni gjalpin dhe sheqerin derisa të merrni një përzierje homogjene. Shtoni vezët, miellin, ekstraktin e vaniljes, pluhurin pjekës dhe kripën.
Përziejini mirë dhe shtoni pjeshkët e copëtuara. Hidheni brumin në një tavë të lyer me pak yndyrë.
Piqeni për 60-70 minuta. Largojeni nga furra, lëreni për 10 minuta dhe më pas mund ta shërbeni.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share