Met Gala është një nga netët më të mëdha në botën e modës.

Gala, e njohur zyrtarisht për përfitime për Institutin e Kostumeve, është një ngjarje magjepsëse, që fillon ekspozitën vjetore të modës të Muzeut Metropolitan në Neë York. Çdo vit, tema e Gala-s lidhet me ekspozitën.

Për herë të parë, ekspozita do të ketë dy pjesë – që do të thotë dy ‘Met Gala’ brenda 12 muajsh.

Kur është Met Gala?
Met Gala 2021 do të mbahet të hënën, më 13 shtator. Në mënyrë tipike, gala zhvillohet të hënën e parë të majit, por për shkak të pandemisë së coronavirusit, u bënë disa ndryshime. Për të kompensuar Gala -n e anuluar të vitit 2020, në të vërtetë do të ketë dy ngjarje: Gala më 13 shtator dhe një tjetër të hënën e parë të zakonshme të majit.

Cila është tema e Met Gala 2021?
Tema e Met Gala të këtij viti është “In America: A Lexicon of Fashion”, duke nderuar 75 vjetorin e Institutit të Kostumeve dhe duke festuar modën moderne amerikane.
Andreë Bolton, kuratori i institutit, i tha Vogue në prill se moda amerikane ‘po kalon një Rilindje’ dhe duhet të nderohet.

Met është e mbyllur për kamerat, por spektakli i tapetit të kuq do të transmetohet drejtpërdrejt nga Vogue dhe do të mbulohet nga E!. Yjet do të fillojnë të mbërrijnë në 5:30 pasdite. Shikuesit e interesuar mund ta shohin shfaqjen përmes faqes zyrtare të Vogue në Twitter.

Kush do të jetë nikoqir/e në Met Gala?
Met Gala organizohet nga një panel bashkëkryetarësh dhe karrige nderi.

Lista e bashkë-kryesuesve është një gamë e gjerë e yjeve të Gen Z, përfshirë aktorin Timothee Chalamet, interpretuesen Billie Eilish, Naomi Osaka dhe poeten inauguruese, Amanda Gorman.

Në tapetin e kuq do të shfaqen edhe dy fytyra të njohura: Keke Palmer dhe Ilana Glazer, të cilat do të udhëheqin transmetimin e drejtpërdrejtë të Vogue, duke intervistuar të famshëm dhe duke treguar disa nga momentet më të mëdha të modës ashtu siç ndodhin.

Kush është në listën e të ftuarve Met Gala?
Lista e të ftuarve të Met Gala është sekret, kështu që nuk ka asnjë mënyrë për të ditur se kush do të jetë në tapetin e kuq derisa të shfaqen, por prisni disa nga emrat më të mëdhenj në modë, muzikë dhe më shumë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.