Receta e vjetër: Shëron gjëndrën tiroide, përshpejton metabolizmin!

Likeri shërues që e pëlqejnë bash të gjithë

Arrat shërojnë sëmundje nga më të ndryshme, mirëpo ndihmojnë jashtëzakonisht në problemet e gjëndrës tiroide, fytit, rrugëve respiratore si edhe bronkitit, mirëpo edhe për forcim të imunitetit.

Mjekësia popullore rekomandon rakinë e arrës për shërimin e anemisë, por edhe si ndihmë të parë te problemet me stomakun dhe për përshpejtim të tretjes, shkruan Hayat.

Ende nuk është vonë për bërjen e likerit nga arrat.

Ju nevojiten:

– 40 arra,
– 1 kg mjaltë,
– 1 l raki.

Përgatitja:

Vini dorezat dhe arrat e reja pritni imët, qitni në një kavanoz të madh qelqi dhe sipër tyre shtoni 1 kg mjaltë dhe 1 l raki.

Mbyllni me kapak të përshtatshëm dhe lini që kavanozi të qëndrojë në diell 40 ditë.

Kohë pas kohe përzieni përmbajtjen me lugë plastike.

Përdorimi:

Çdo mëngjes në lukth të zbrazët pini nga një gotë të vogël rakie të këtij likeri.

Likeri është jashtëzakonisht i pasur me jod, andaj është ilaçi kurë e vërtetë për sëmundjet e gjëndrës tiroide.

Para shërbimit, likerin tundeni lehtë në mënyrë që të ngrihen shtresa shëruese.

Si aperitiv, likerin shërbejeni me akull dhe me fetë limoni.

Këshillë: Ky informacion nuk zëvendëson këshillat e mjekut ose ofruesit të kujdesit shëndetësor dhe nuk marrim përgjegjësi për ndërveprimet ose efektet negative.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share
%d bloggers like this: