Nga e hëna Gjermania në karantinë, por nuk mbyllen shkollat

Pas Francës dhe Spanjës dhe Gjermania vendos për të rifutur vendin në karantinë.

Vendimi është marrë pak minuta më parë gjatë mbledhjes së kancelares Angela Merkel me drejtuesit e 16 landeve.

Karantina do të nisë të hënën, më 2 nëntor

Masat erdhën pas rritjes së konsiderueshme të numrit të të infektuarve.

Në draftin e paraqitur sot masat të cilat presin edhe miratimin e tyre theksohet se:

Shkollat do të vazhdojnë të jenë të hapura.

Do të minimizohen kontaktet dhe udhëtimet turistike po ashtu.

Kinematë, teatrot dhe aktivitetet e tjera do të ndalohen.

Baret do të mbyllen dhe restorantet do të limitohen me shërbime ‘take away’.

Sallonet e masazheve dhe tatove do të ndalen.

Në Gjermani gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14.964 raste të reja me coronavirus, që është numri më i madh në baza ditore që nga fillimi i epidemisë, ka njoftuar Instituti Robert Koh.

Sipas përllogaritjeve, kostoja për një muaj bllokim varion nga 7 deri në 10 miliardë euro.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share
%d bloggers like this: