Main Menu

Gurabija me mollë

Përbërësit:
250 gr gjalpë
1 gotë vaj vegjetal
1 vezë
1 gotë pluhur për pjekje
miell

Brendësia:
4-5 molla të grira
2 lugë çaji kanellë
1 lugë çaji arra

Përgatitja:
Vajin me gjalpin e derdhni në një enë dhe ia shtoni vezën, sheqer pluhurin, pluhur pjekjen.
Miellin ai shtoni me kujdes dale nga dale, dhe brumin e ndani në pjese të mjaftueshme.
Mollët i preni dhe i zieni, ia vendosni brenda në brumë ose përmbi (sipas dëshirës suaj), ia jepni formën dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius.
Pas pjekjes i hidhni sheqer pluhur dhe do jenë të gatshme për shërbim.

Share


« (Previous News)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share