Pogaçe të mbushura

Përbërësit:
3 gota qumësht
1 gotë ujë
1 gotë vaj vegjetal
3 lugë sheqer
1 lugë kripë
2 vezë
1 majë buke

Përbërësit e jashtëm:
sallamë
kaçkavall
ullinj jeshil
ullinj të zi
speca

Përgatitja:
Qumështin dhe ujin e ngrohte e derdhin në një enë dhe pastaj përbërësit e tjerë.
E përziejmë brumin dhe e leme në pritje rreth 1 ore. Pas pritjes brumin e ndajmë në kulaçe, përmbi ia vendosim përbërësit e jashtëm dhe i rendisim në tepsi për pjekje.
Kulaçet i lyeni me te kuqet e vezës dhe në temperaturë 200 grade celsius për 30 minuta i pjekim pogaçet.

Share


(Next News) »Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share