“Koronavirusi nuk ekziston”, qindra protestues gjerman marshojnë kundër masave të qeverisë ndaj Covid-19

Mijëra persona kanë dalë nëpër rrugët e kryeqytetit gjerman, Berlin, për të marrë pjesë në një protestë kundër masave që po ndërmerr qeveria gjermane në lidhje me Covid-19.

Disa protestues janë të djathtë, me flamuj dhe simbole të bardha. Protestuesit e tjerë janë persona që besojnë në teoritë e konspiracionit, duke thënë se Covid-19 nuk ekziston.

Ndërsa, të tjerët janë kategoria që thjesht kundërshtojnë qasjen e qeverisjes ndaj pandemisë së virusit, raportojnë mediat në gjuhën angleze.

Të ashtuquajturit “Mohues të Virusit” kanë ardhur në këtë protestë të madhe, ndërsa ia kanë vënë emrin demonstratës “Protesta e lirisë”.

Po ashtu, janë zhvilluar edhe kundër-protesta ndaj krahut të djathtë gjerman. Edhe pse policia iu bën thirrje demonstruesve të mbajnë maska, ata nuk e bëjnë këtë gjë.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share
%d bloggers like this: