16 arsye pse duhet të hani sa më shumë molla

Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush.

Molla është një nga frutat më të konsumuar në botë dhe e ka origjinën nga Azia Qëndrore.

Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kaliumi, shkruan arbresh.info.
Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

 1. Zvogëlon kolesterolin
 2. Parandalon sëmundjen e Alzheimerit
 3. Parandalon sëmundjen e diabetit
 4. Parandalon kancerin e zorrëve
 5. Rrit sistemin imunitar
 6. Parandalon sëmundjet e syve
 7. I jep shkëlqim lëkurës suaj
 8. Mbron dhëmbët tuaj
 9. Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm
 10. Parandalon sëmundjet e frymarrjes
 11. Parandalon sëmundjen e Parkinsonit
 12. Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut
 13. Ju ndihmon të humbni kilogramët e tëpërt
 14. Mbron eshtrat
 15. Është frut i mirë për trurin tuaj
 16. Trajton aneminë

Një mollë në ditë dhe shëndetin e keni në dorën tuaj dhe jo në dorën e mjekut!

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share