Britani e Madhe, mbërrin ‘Ciara’, deti i stuhishëm përmbyt rrugët

Situatë emergjentë në disa zona të Mbretërisë së Bashkuar, si Angli, Galles dhe Skoci, për shkak të stuhisë së fuqishme Ciara që ka goditur vendin.

Moti i keq ka sjellë shira të furishëm dhe erëra me shpejtësi të madhe, që kanë arritur deri në 160km/orë, duke shkaktuar përmbytje dhe bllokimin e qarkullimit.

Mbretëresha Elisabetta ka refuzuar të dalë nga rezidenca e saj e Sandringham, në lindje të Anglisë, për të shkuara në meshë.

Kaos gjithashtu edhe në transportin ajror, ku British Airlines dhe kompani të tjera kanë anuluar pjesën më të madhe të fluturimeve, veçanërisht ato nga aeroportet londineze të Heathrow, Gatwick dhe London City, edhe pse kryeqyteti është më pak i goditur nga përmbytjet se sa zonat e tjera.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share