Kinë, rritet në 564 numri i vdekjeve nga koronavirus

Numri i vdekjeve në Kinë që nga shpërthimi i koronavirusit është rritur në 564, njoftoi të enjten Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në vend, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, komisioni tha se 28,018 raste të konfirmuara janë raportuar deri më tani dhe se 73 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit.

Numri i personave nën vëzhgimin mjekësor është rritur në 186.354, ndërsa numri i atyre që mendohet se janë të infektuar tani është 24.702.

Numri i të zbuluarve me virus ka arritur në 21 në Hong Kong dhe 10 në Makau. Të dyja janë rajone të veçanta administrative të Kinës.

Për më tepër, në 24 orët e fundit janë zbuluar 3,694 raste.

Virusi pretendohet se është transmetuar te njerëzit nga kafshët, veçanërisht lakuriqët.

Ajo ka ngritur alarmin në të gjithë botën, me raste të raportuara në Azi, Evropë, SHBA dhe Kanada.

Përveç Kinës, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-të, Britani të Madhe, Singapor, Francë, Rusi, Spanjë dhe Indi.

Shumë vende kanë evakuuar qytetarët e tyre nga qyteti Wuhan, epiqendra e virusit dhe zona të tjera të prekura të Kinës, duke i vendosur ata në kujdes mjekësor të izoluar.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) muajin e kaluar e shpalli shpërthimin e virusit një emergjencë ndërkombëtare.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share