Kosova është super, likujdon Malin e Zi dhe mban gjallë ëndrrën Euro 2020!

Kosova mban gjallë ëndrrën për t’u kualifikuar në Euro 2020 nëpërmjet eliminatoreve pasi ka edhe një tjetër mundësi në rast se nuk ja del në play-offin e Nations League. Dominim total dhe një fitore e pastër 2-0 e dardanëve ndaj Malit të Zi në një “Fadil Vokrri” të tejmbushur nga tifozët kosovarë.

Kosova e nisi me marshin e 5-të ndeshjen dhe pas disa rasteve të humbura arriti të zhbllokonte shifrat me Amir Rrahmanin që në minutën e 10-të. Kapiteni i Kosovës përfitoi nga një dalje jo e studiuar e portierit malazez dhe me një goditje të saktë me kokë e dërgoi topin në fundin e rrjetës.

Dyfishimi i dardanëve erdhi në minutën e 34-t me të përhershmin Vedat Muriqi i cili me goditjen e dytë finalizoi një një aksion perfekt të vendasve duke i dhënë goditjen përfundimtare Malit të Zi.

Në të njëtin minutë Shqipëria shënonte në Moldavi gjithashtu golin e avantazhit të dyfishtë, rastësi e fatit apo jo por në të 34-ën kishte festë si për kuqezinjtë ashtu edhe për dardanët. Në pjesën e dytë Rashica me shokë humbën një mori me raste ndërsa edhe Muriç u tregua në lartësinë e duhur kur u thërrit në detyrë. Traversa i mohoi golin në një rast ndërkohë që edhe portieri malazez bëri disa pritje.

Me këtë fitore Kosova siguroi matematikisht vendin e 3-të në grupin A ndërsa me 11 pikë të grumbulluara pas 6 ndeshjesh ka vetëm 1 pikë më pak se Çekia dhe do ta luajë kualifikimin pikërisht në ndeshjen e rradhës që e ka ndaj çekëve në transfertë.