Main Menu

Dortmundi fiton Superkupën e Gjermanisë pas triumfit ndaj Bayernit

Borussia Dortmundi ka mposhtur Bayern Munichun me rezultat 2-0 dhe ka fituar Superkupën e Gjermanisë për vitin 2019.

Signal Iduna Park ishte i stërmbushur në kuadër të klasikes gjermane të vlefshme për finalen e Superkupës, të cilën e fituan verdhezinjtë.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë të Bayernit, por edhe përkundër disa rasteve të krijuara, portat mbeten të paprekura.

Back for the second half – let’s break the deadlock 💪#BVBFCB 0-0 (46′) pic.twitter.com/t3gcygxm49

— FC Bayern English (@FCBayernEN) August 3, 2019

Rastet më të mira në këta 45 minuta i pati Kingsley Coman (32′, 45+), por fati nuk ishte me francezin dhe skuadrat shkuan në pushim pa gola.

Pjesa e dytë nisi me një gol të shpejt të Dortmundit, të cilët shënuan me anë të Paco Alcacer (48′) për 1-0, pas asistimit të Jadon Sanchos.

NOOOO PACOOOOOOO NOOOO PAAAAARTY 🎊 pic.twitter.com/OLeIJiCJa8

— Borussia Dortmund (@BlackYellow) August 3, 2019

Pas këtij goli, Bayerni u hodh i gjithi në sulm duke krijuar shumë raste shënimi në kërkim të barazimit, por u befasuan duke pranuar golin e dytë.

Ishte ylli anglez Sancho, i cili shënoi një gol të bukur pas një aksioni individual në minutën e 69-të për 2-0.

81. Min: Weils so schön war… 👏 pic.twitter.com/Tsi7Gdj733

— Borussia Dortmund (@BVB) August 3, 2019

Deri në fund të ndeshjes, Bavarezët tentuan të bëjnë diçka më shumë në kërkim të kthimit të rezultat, por pa sukses.

Kështu, pas 90 minutave lojë, Dortmundi triumfoj me rezultat 2-0 dhe në fund ngrenë lartë trofeun e Superkupës së Gjermanisë. /Telegrafi/

Trending: 🖤💛🖤💛🖤💛 pic.twitter.com/MXiRcGYAoJ

— Borussia Dortmund (@BVB) August 3, 2019

GOAL!!!
Paco Alcacer scores and Dortmund take the lead.
Dortmund 1-0 Bayern#BVBFCB #DFLSuperCuppic.twitter.com/lB7BdDZFyn

— SportCentre (@SportCentre8) August 3, 2019

#BVBFCB
sancho goal vs bayern pic.twitter.com/zQxcPq6KAl

— MO 👑 (@molfc_11) August 3, 2019

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share