Main Menu

Greqia, goditet edhe nga një stuhi tjetër

Autoritetet e Greqisë evakuuan nga shtëpitë e tyre dhjetëra persona në perëndim të shtetit, vetëm pas disa ditësh ku u shtatë njerëz u vranë nga një stuhi e fuqishme.

Stuhitë e tilla në Greqi anë të pazakonshme, pasi atje verat janë zakonisht të nxehta, transmeton Klan Kosova.

Sipas Reuters nuk është raportuar për persona të lënduar apo të zhdukur, këto vërshimet që pasuan stuhinë e fundit kanë dëmtuar rrugët në afërsi të qyteteve Nafpaktos dhe Patra, duke bërë që një rrugë kryesore të ishte e pa qarkullueshme për disa orë.

Një zyrtar i shërbimit të zjarrfikësve tha për Reuters se në qytetin Nafpaktos ka të dëmtuara shumë shtëpi dhe dyqane.

Shtatë persona, përfshirë këtu gjashtë turistë, humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë u lënduan të enjten, kur një stuhi e fuqishme goditi pjesën veriore të Greqisë.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share