Main Menu

Putin dhe Kim Jong-un premtojnë të forcojnë lidhjet mes tyre

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un dhe Vladimir Putin i Rusisë kanë premtuar të forcojnë lidhjet në samitin e tyre të parë.

Ata shtrënguan duart në Ishullin Russky pranë qytetit detar të Vladivostok, në lindjen e largët të Rusisë.

Kremlini zyrtar tha se udhëheqësit do të diskutojnë denuklearizmin, por Kim gjithashtu pritet të kërkojë mbështetje pasi bisedimet me SHBA dështuan.

Bisedimet në Hanoi me Presidentin e SHBA Donald Trump nuk përfunduan me një marrëveshje mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut.

Në fjalën e tyre të hapjes, udhëheqësit rusë dhe koreano-koreanë iu referuan historisë së gjatë të lidhjeve të dy vendeve të tyre dhe Putin tha se donte të ndihmonte në qetësimin e tensioneve koreane.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share