Main Menu

Nominimet dhe fituesit në Golden Globe, Lady Gaga dhe Cooper të zhgënjyer

Ceremonia e Golden Globes ishte disi zhgënjyese për fansat dhe kritikët që favorizonin filmin “A Star Is Born”, pasi ky i fundit nuk arriti të fitonte çmimin kryesor Best Picture (Filmi më i Mirë).

Çmimin e madh e rrëmbeu filmi mbi grupin Queen, “Bohemian Rhapsody”, i luajtur me mjeshtëri nga aktori Rami Malek i cili fitoi gjithashtu çmimin “Aktori më i mirë” në filmat dramë.

Filmi i Bradley Cooper dhe këngëtares Lady Gaga, ishte përfolur se do të shkonte me shumë çmime në shtëpi, por dy artistët shkuan në shtëpi me vetëm një trofe, për “Këngën më të mirë origjinale”.

Protagonisti i “Bohemian Rapsody” u ngjit në skenë për të marrë kupën, ndërsa nuk harroi të falënderonte yllin Freddie Mercury, rolin e të cilit e portretizoi me mjeshtëri:

“Falenderoj Freddie Mercury që më dha kënaqësinë e një jete. Të dua njeri i bukur. Kjo është për ty sepse je i mrekullueshëm”.

Tronditja më e madhe ishte kur 71-vjeçarja Glenn Close i rrëmbeu çmimin Lady Gaga-s si “Aktorja më e mirë” në filmat dramë.

Megjithatë Gaga nuk doli pa një çmim nga ceremonia pasi 32-vjeçarja mori një trofe për këngën më të mirë origjinale për punën e saj në filmin “A Star Is Born”.

Kur Taylor Swift dhe Idris Elba shpallën fituesin, sytë e Gagës u mbushën me lot para se të ngjitej në skenë së bashku me Mark Ronson, Andrew Wyatt dhe Anthony Rossomando.

FITUESIT E GOLDEN GLOBES 2019:

Filmi më i mirë – Dramë

Black Panther

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody – FITUES

If Beale Streat Could Talk

A Star Is Born

Filmi më i mirë – Musical ose Komedi

Crazy Rich Asians

The Favourite

Green Book – FITUES

Mary Poppins Returns

Vice

Skenari më i mirë – Motion Picture

Roma

The Favourite

If Beale Street Could Talk

Vice

Green Book – FITUES

Performanca më e mirë nga një aktore në filmat dramë

Glenn Close, The Wife – FITUES

Lady Gaga, A Star Is Born

Nicole Kidman, Destroyer

Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Rosamund Pike, A Private War

Performanca më e mirë nga një aktor në filmat dramë

Bradley Cooper, A Star Is Born

Willem Dafoe, At Eternity’s Gate

Lucas Hedges, Boy Erased

Rami Malek, Bohemian Rhapsody – FITUES

John David Washington, BlacKkKlansman

Performanca më e mirë nga një aktore në filmat – Musical ose Komedi

Emily Blunt, Mary Poppins Returns

Olivia Colman, The Favourite – FITUES

Elsie Fisher, Eighth Grade

Charlize Theron, Tully

Constance Wu, Crazy Rich Asians

Performanca më e mirë nga një aktor në filmat – Musical or Comedy

Christian Bale, Vice – FITUES

Lin-Manuel Miranda, Mary Poppins Returns

Viggo Mortensen, Green Book

Robert Redford, The Old Man & the Gun

John C Reilly, Stan & Ollie

Performanca më e mirë nga një aktore në rol dytësor

Amy Adams, Vice

Claire Foy, First Man

Regina King, If Beale Street Could Talk – FITUES

Emma Stone, The Favourite

Rachel Weisz, The Favourite

Performanca më e mirë nga një aktor në rol dytësor

Mahershala Ali, Green Book – FITUES

Timothée Chalamet, Beautiful Boy

Adam Driver, BlacKkKlansman

Richard E Grant, Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell, Vice

Regjisori më i mirë– Motion Picture

Bradley Cooper, A Star Is Born

Alfonso Cuarón, Roma – FITUES

Peter Farrelly, Green Book

Spike Lee, BlacKkKlansman

Adam McKay, Vice

Best Original Score – Motion Picture

Marco Beltrami, A Quiet Place

Alexandre Desplat, Isle of Dogs

Ludwig Göransson, Black Panther

Justin Hurwitz, First Man – FITUES

Marc Shaiman, Mary Poppins Returns

Kënga më e mirë origjinale

All the Stars, Black Panther

Girl in the Movies, Dumplin’

Requiem for a Private War, A Private War

Revelation, Boy Erased

Shallow, A Star Is Born – FITUES

Filmi më i mirë i animuar

Incredibles 2

Isle of Dogs

Mirai

Ralph Breaks the Internet

Spider-Man: Into the Spider-Verse – FITUES

Seriali më i mirë – Dramë

The Americans – FITUES

Bodyguard

Homecoming

Killing Eve

Pose

Seriali më i mirë- Komedi

Barry

The Good Place

Kidding

The Kominsky Method – FITUES

The Marvelous Mrs. Maisel

Performanca më e mirë nga një aktore në filmat – Dramë

Caitriona Balfe, Outlander

Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale

Sandra Oh, Killing Eve – FITUES

Julia Roberts, Homecoming

Keri Russell, The Americans

Aktorja më e mirë në filma ose serial

Amy Adams, Sharp Objects

Patricia Arquette, Escape at Dannemora – FITUES

Connie Britton, Dirty John

Laura Dern, The Tale

Regina King, Seven Seconds

Aktorja më e mirë në seriale ose Komedi

Kristen Bell, The Good Place

Candice Bergen, Murphy Brown

Alison Brie, Glow

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs Maisel – FITUES

Debra Messing, Will and Grace

Aktori më i mirë në serial ose filmat – Dramë

Jason Bateman, Ozark

Stephan James, Homecoming

Billy Porter, Pose

Richard Madden, Bodyguard – FITUES

Matthew Rhys, The Americans

Aktori më i mirë në rol dytësor, serial ose film

Alan Arkin, The Kominsky Method

Kieran Culkin, Succession

Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Ben Whishaw, A Very English Scandal – FITUES

Henry Winkler, Barry

Filmi më i mirë i huaj

Capernaum

Girl

Never Look Away

Roma – FITUES

Shoplifters

Seriali ose filmi më i mirë për televizion

The Alienist

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – FITUES

Escape at Dannemora

Sharp Objects

A Very English Scandal

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share