Main Menu

Kafja zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit

Pirja e tre ose katër gota kafe çdo ditë zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, sugjeron një rishikim shkencor.
Studiuesit u trajuan përmes 30 studimeve, të cilat përfshinë rreth 1.2 milion njerëz, për të bërë përfundimin, transmeton lajmi.net.

Grupi, anëtarët e të cilit janë firmat kryesore të kafesë duke përfshirë Lavazza dhe Nestle, pretendojnë të jenë të përkushtuar ndaj shkencës së kafesë dhe shëndetit.

Shqyrtimi i ri i prezantuar në Asociacionin Evropian për Studimin e Takimit të Diabetit në Berlin, përfshi një studim të kryer në vitin 1967.

Ata gjetën se pirja e tri gota kafe të kafesë u shoqërua me një rrezik 27% të zvogëluar.

Rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2 ra deri në shtatë për qind me çdo filxhan shtesë të kafesë të konsumuar.

Diabeti i tipit 2 është një problem në rritje në të gjithë Evropën dhe SHBA-të.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share