Main Menu

Çaji i xhenxhefilit: Shkrin gurët në veshka, pastron mëlçinë dhe vret qelizat e kancerit

Për shkak të përmbajtjes së saj anti-inflamatore, anti-parazitare, anti-virale dhe anti-bakteriale, xhenxhefili konsiderohet të jetë një nga ushqimet më të fuqishme të shekullit të 21-të.

Xhenxhefili  është i pasur me vitamina C, magnez dhe minerale të tjera që e bëjnë atë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Dihet nga historia e saj e gjatë e përdorimit për përmirësimin e tretjes dhe imunitetit, lehtësimin e dhembjes dhe luftimit të sëmundjeve kardiovaskulare, astmës dhe shumë çështjeve të tjera shëndetësore.

Një filxhan çaji të ëmbël të nxehtë rreh ftohtë në dimër në mënyrë më efikase se çdo pije tjetër. Çaji i xhenxhefilit ofron një numër të madh përfitimeve shëndetësore, ndër të cilat janë:

Xhenxhefi mund të luftojë infeksionet dhe të përmirësojë sistemin imunitar pasi është i pasur me antioksidantë është një ilaç efikas kundër virusit që shkakton gripin, ftohjet dhe plagët e ftohta për shkak të pronave të ngrohjes, xhenxhefili mund të përmirësojë qarkullimin, si dhe oksigjenin, vitaminat dhe shpërndarjen e mineraleve xhenxhefil mund të lehtësojë dhimbjet, të trajtojë muskujt e lënduar, të ftohtët, gripin dhe dhimbjen e kokës çaji i ëmbëlsirave ka aftësinë për të zvogëluar rrezikun e goditjes

Recetë e çajit të xhenxhefilit

Përbërësit:

·         Mjaltë organike

·         ¼ lugë çaji xhenxhefil terren

·         ¼ lugë çaji me shafran i Indisë

·         Qumësht arre kokosi

·         Një gotë me ujë

Metoda e përgatitjes:

Përgatitja e çajit të xhenxhefilit është jashtëzakonisht e lehtë. Së pari, vlim disa ujë, shtoni shafran i Indisë dhe xhenxhefil dhe le të ziej për 7-10 minuta. Tjetra, shtoni qumështin dhe pastaj tendosni çajin në një filxhan. Shtoni aromë në çaj dhe shijoni efektet e saj të vlefshme!

Share


« (Previous News)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share