Main Menu

Ushqimet që të japin formë të mirë

Ka sende ushqimore që inkurajojnë gjendjen tuaj të mirë dhe mbajnë formë të mirë.Ushqimet që prishin humorin janë ato industriale, lëngjet artificiale dhe ëmbëlsirat.Ne besojmë se do të gjeni diçka në listën që ju përshtatet, kështu që provoni menjëherë efektin.Ushqimet e shëndetshme mbrojnë shëndetin tuaj, por në mesin e tyre ka edhe të tilla që ndikojnë në gjendjen shpirtërore.Çaji jeshil ka efekt qetësues dhe eliminon stresin. Rezultatet e një studimi të kryer në Japoni treguan se disa gota çaj jeshil në ditë ulin stresin deri në 20 për qind.

Çokollata e errët është një ushqim i mirënjohur që përmirëson gjendjen shpirtërore. Ekspertët rekomandojnë që të konsumoni 30 deri në 50 gramë çokollatë të zezë në ditë, që përmban të paktën 60 për qind të kakaos, transmeton ksp.

Specat djegës përmbajnë sasi të mëdha të capsaicin që stimulon sekretimin e endorfinës, hormon i lumturisë. Bananet përmbajnë shumë magnez, gjë që është thelbësore për disponimin e mirë. Nëse vuani nga mungesa e këtij minerali, do të ndiheni të lodhur, vullnetarisht dhe në depresion.

Kërpudhat përmbajnë vitaminë D dhe selen që lehtëson ndjenjën e lodhjes dhe ankthit.

Perimet me gjethe, spinaqi, lakra përmbajnë sasi të mëdha të acidit folik që lehtësojnë depresionin dhe rrisin energji.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share