Ndërron jetë në moshën 91 vjeçare ikona e modës Givenchy

Ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare, Hybert de Givenchy, ikona franceze e modës.

Lajmin e ka konfirmuar partneri i tij, Philippe Venet, një ish-dizenjator “haute couture”, për agjencinë e lajmeve “AFP”:

“Me hidhërim të thellë iu njoftojmë se Hubert Taffin de Givenchy ka ndërruar jetë”, shkruan ai në deklaratën e shtëpisë së modës “Givenchy”.

Stilisti aristokrat është një prej emrave më të njohur të botës së modës, por njihet gjithashtu edhe si njeriu përgjegjës për veshjet e zeza të mikeshës së tij, Audrey Hepburn, apo Jacqueline Kennedyt.

Familja e tij planifikon një ceremoni mortore private dhe kërkoi që në vend të luleve, në emër të Givenchysë të bëhen donacione për UNICEF-in.

Givenchy vinte nga një familje aristokrate, dhe ka punuar së bashku me Pierre Balmain dhe Christian Dior pas kësaj Luftës së Dytë Botërore.

Ai u punësua nga stilistja e famshme Elsa Schiaparelli para se largohej dhe të hapte shtëpinë e tij të modës në vitin 1952.

Atje ai prezantoi konceptin e “të ndarës” – bluza, pantallona të gjera, xhaketë dhe kombinime të pantallonave që mund të përziheshin dhe të kombinoheshin me njëra tjetrën.

Ai u përpoq me mençuri dhe u zhvendos në Nju Jork për të konsoliduar suksesin e tij. Ku ndër klientët e tij të famshme ishte edhe ish-Zonja e Parë , Jacqueline Kennedy, e cila kishte veshur një prej veshjeve të Givenchysë në varrimin e Presidentit John F Kennedy më 1963.

Në vitin 1970, Givenchy u degradua në mobilimin e pëlhurave dhe dizajnoi interierët për hotele dhe madje edhe për një makinë Ford Continental.

Popullariteti i përhershëm i shtëpisë së tij të modës ishte i qartë në tapetin e kuq të Oscar të këtij viti, ku yjet përfshirë Chadwick Boseman të Black Panther ishin veshur nga Givenchy.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share