Panik në Greqi, sizmiologët: Pritet një tërmet i fuqishëm

Mëngjesin e së dielës banorët e Korintit, Attikës, Peloponezit dhe Sterea Hellas janë tronditur nga një tërmet i shkallës 4.6 rihter. Referuar mediave greke mësohet se nuk ka njerëz të lënduar apo dëme materiale.

“Ne duhet të jemi të kujdesshëm, pasi mund të ketë lëkundje të tjera tërmeti sepse zona ku ka qenë epiqendra ka potencial të lartë sizmik për të sjellë tërmete të tjerë. Mundësia e një tërmeti më të fuqishëm mbetet e hapur”, tha Gerasimos Papadopoulos, drejtor hulumtues i Institutit Sizmiologjik të Athinës.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share