Tetëmbëdhjetë seritë më të mirë televizive sipas audiencës, por jo edhe sipas kritikëve të filmit

Në këtë listë janë futur të gjitha serialet që janë publikuarr pas vitit 2010.

Përveç kësaj, janë zgjedhur me dashje që të mos përfshihen hitet televizive si “Game of Thrones”, “Sherlock”, “Detective True, Fargo”, ose “Abbey Downton”.

Westworld

Është e vështirë për të gjetur një ekip më mbresëlënës sesa ai i përfshirë në “Westworld”: Jonathan Nolan (vëllai i Christopher Nolan dhe bashkëautor i të gjitha filmave të tij) si shkrimtar dhe producent; Anthony Hopkins si një aktor kryesor; dhe Ramin Djawadi, krijuesi i muzikës me tema ikonike në “Game of Thrones”, si kompozitor. Në të vërtetë, muzika e “Westworld” meriton lavdërimin më të lartë. Piano në sallon kauboj duke luajtur “Soundgarden Black Hole Sun” dhe “Radiohead” nuk ka surpriza, është natyrale! Ata që kanë shikuar tashmë shfaqjen pretendojnë se “Westworld”, me parajsën e tij melodramatike origjinale dhe peizazhet e mëdha perëndimore, duket po aq mahnitëse sa “Game of Thrones”.

The Red Band Society

Kjo shfaqje nuk duhet të ngatërrohet me xhirimin amerikan me të njëjtin emër. Nëse doni më të mirën nga kjo dramë, shikoni në versionin origjinal spanjoll. Seria tregon historinë e një grupi adoleshentësh që takohen si pacientë në lagjen pediatrike të një spitali. Ndërsa ata bëhen miq, ata vendosin të provojnë teorinë sipas të cilës çdo grup shokësh përfshihen në një grup prej gjashtë lloje njerësish: Udhëheqësi, Udhëheqësi i Dytë, I këndshmi, I dashuri, njeriu i zgjuar dhe vajza. I sinqertë, i sjellshëm dhe i prekshëm, kjo histori, në të cilën shkrimtari Albert Espinosa ka vënë shumë mendime dhe zemër, është padyshim e vlefshme për kohën tuaj.

The Young Pope

“The Young pope” është një seri e re televizive nga Paolo Sorrentino në të cilën Jude Law luan rolin e Papës Pius XIII, i ri dhe shumë i diskutueshëm, amerikan i parë që ndonjëherë bëhet kreu i kishës katolike romake. Çdo skenë në këtë seri është kaq estetikisht e përkryer sa që ju do të dëshironi të shihni episodet e shfaqjes pa pushim. Provokative, intelektuale dhe tepër e angazhuar, kjo dramë është e sigurt se do të lërë të gjithë shikuesit në interesim të jashtëzakonshëm për të.

Stranger Things

Kjo seri televizive është një kombinim i tre zhanreve: filmat kolegj të klisheve ku njerëzit ngrihen dhe i rrahin fanellat, filmat shkencorë për shkencëtarët e çmendur që arritën zenitin e tyre në vitet 1980 dhe filmat e tmerrshëm të mistereve të kaluara në stilin e Stephen King. Kjo shfaqje, sjell Winona Ryder dhe një grup fëmijësh karizmatikë, të cilët kanë arritur të kombinojnë këto zhanre aq mirë sa që tashmë kanë fituar një ushtri të madhe fansash në mbarë botën.

The Pillars of the Earth

Shtyllat e Tokës janë një kolazh miniserishë historike të vendosura në shekullin e dymbëdhjetë, një kohë që konsiderohet si një nga periudhat më të errëta dhe më romantike në historinë e Anglisë. Bazuar në romanin më të mirë nga Ken Follett, kjo shfaqje televizive me yjet si Eddie Redmayne është njohur gjerësisht si një nga dramat më të mira televizive historike të viteve të fundit.

Shameless

Shameless është një seri televizive amerikane, e cila është në fakt një xhirim i serialit britanik të vlerësuar me çmime me të njëjtin emër. Komploti i serialit sillet rreth familjes Gallagher dhe babait të tyre alkoolik, Frank. Ata bien vazhdimisht në të gjitha llojet e telasheve dhe përpiqen të mbijetojnë në këtë botë. Tifozët e TV tregojnë se të gjithë pajtohen se Shameless nuk është asgjë më shumë se një njeri abnormal . Seria ka humor të shkëlqyer, karaktere karizmatik, dhe një komplot origjinal. Kjo është ajo që e ka ndihmuar këtë komedi të bëhet një hit ndërkombëtar që konkurron për shtatë sezone tashmë.

Peaky Blinders

Kjo shfaqje ka gjithçka që mund të presësh nga drama e krimit: një atmosferë ë zymtë dhe të errët, një fonogram magnetik, një tregim i paparashikueshëm dhe heronj të ftohtë të portretizuar shkëlqyeshëm nga Cillian Murphy dhe Tom Hardy. “Blinders Peaky” ka tashmë një ushtri të madhe fansash dhe vazhdon të tërheqë audienca të reja. Një fakt interesant: për të bërë shfaqjen më realiste, aktorët ishin të gjithë të trajnuar për të folur me theks të kohës. Pra, nëse ju pëlqen atmosfera e vjetër e shekullit të 19-të, kjo seri televizive do të jetë e duhura për ju.

Black Mirror

Çdo episod në këtë seri fokusohet në të këqijat e teknologjisë moderne. “Black Mirror” tregon një botë ku jetojmë, ku njerëzit janë krejtësisht të varur nga mediat sociale dhe fotografojnë ushqimin e tyre me vetëm një qëllim: të marrin sa më shumë pëlqime të jetë e mundur.
Facebook ka nisur edhe një lojë të bazuar në episodin e hapjes së sezonit të tretë të quajtur Nosedive. Në këtë botë, vlerësimi i një personi në mediat sociale përcakton statusin e tyre shoqëror. Nëse personazhet veprojnë ose sillen keq, ata do të marrin komente negative

Narcos

Kjo shfaqje televizive mund të lavdërohet për shumë gjëra, por ajo që mbron më shumë audiencën është kinematografia e saj e mahnitshme, hedhja tepër e talentuar dhe komploti emocionues që mund të mbajnë askënd në buzë të selisë së tyre. Narcos tregon historinë e rritjes dhe përhapjes së karteleve të drogës të kokainës anembanë globit, dhe përqendrohet rreth kolonës famëkeqe kolumbiane të kokainës, Pablo Escobar. Popullariteti i kësaj shfaqje televizive është shumë i lartë dhe rritet dukshëm me çdo episod të ri.

Mahabharat

Kjo seri është ndoshta mënyra më e thjeshtë dhe më e pëlqyeshme për t’u futur në mençurinë e vjetër të popullit indian. Na tregon për mbretërit, heronjtë dhe perënditë që e duan, luftojnë, konkurrojnë dhe marrin vendime të mençura. Kjo dramë ka të bëjë me luftën e përjetshme midis të mirës dhe të keqes. Çdo episod i kësaj serie të madhe përfundon me fjalët e Krishna-s të plotfuqishëm: “Mendoni për këtë”.

Spartacus: Blood and Sand / Spartacus: Gods of the Arena

Një komplot i mrekullueshëm dinamik, luftime spektakolare të gladiatorëve dhe karaktere mahnitëse karizmatike vijnë së bashku për të krijuar një shfaqje të mrekullueshme televizive që zbulon gjithçka rreth Perandorisë Romake. Seria përbëhet nga dy pjesë: drama kryesore quhet Spartacus: Gjaku dhe Sand.

The Hollow Crown

Crown Hollow është në të vërtetë një miniseri adaptimeve e dramave historike të William Shakespeare-së me aktorë të tillë të rëndësishëm si: Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch dhe Jeremy Irons. Nëse ju jeni një tifoz i letërsisë klasike angleze, atëherë kjo seri televizive është padyshim një nga ato që duhet t’i shihni patjetër.

TVF Pitchers

Është e vështirë të besosh, por “TVF Pitchers” ka një vlerësim më të lartë sesa seritë tjera. Kritikët e filmit e renditën atë si një nga 10 seritëmë të mira televizive të vitit 2010 dhe e vendosën këtë shfaqje në listë së bashku me hite të tilla si “Game of Thrones”, “Detective True” dhe “Stranger Things”. Seria tregon historinë e katër sipërmarrësve të rinj të cilët braktisën punën e tyre për të punuar në idenë e tyre milion dollarëshe. Por të rinjtë do të duhet të kapërcejnë shumë pengesa në rrugën e tyre.

Over the Garden Wall

Mbi Murin e Kopshtit është një mini-televizioni animuar rreth dy vëllezërve që e gjejnë veten të humbur në natyrë të egër dhe përpiqen të gjejnë rrugën e tyre në shtëpi. Kjo histori do ju bëjë patjetër ta doni shumë.

The Bridge

Kjo është ndoshta një nga tregimet më interesante dhe të sofistikuara ndonjëherë të përshtatura në ekran. Tema, kasti i aktorëve dhe karakteret funksionojnë së bashku për të krijuar një histori të përkryer harmonike. Me ngjarjet emocionuese që shpalosen pothuajse në mënyrë hypnoike, kjo shfaqje do t’i mbajë sytë të ngjitur në ekran nga fillimi në fund.

Suits

Kjo shfaqje është adhuruar gjerësisht nga të varurit nga kinemaja, dhe ne jemi dakord me ta. Tregon historinë e dy juristëve të zgjuar: Harvey Specter dhe Mike Ross. Këta janë djemtë që mund të fitojnë pothuajse çdo rast për klientët e tyre. Por jo gjithçka është aq e thjeshtë sa duket.

Horace and Pete

Kasti i kësaj serie simpatike, me yjet si Steve Buscemi, sillet rreth Horace dhe Pete’s, një bar i përmbysur në New York që është drejtuar nga anëtarët e të njëjtës familje për njëqind vjet. Me humor të shkëlqyer dhe filozofi pozitive, kjo shfaqje do t’ju bëjë të qeshni dhe të mendoni.

The Crown

Kjo histori rreth transformimit të princeshës së re Elizabete do të zbulojë gjithçka për monarkinë britanike. Edhe pse të gjitha veprimet në seri zhvillohen shumë ngadalë, The Crown përfshin rrëfime të shumëfishta, secila prej të cilave mund të bëhet në një shfaqje televizive të veçantë. Seria fokusohet në temat e moshës së vjetër të familjes, martesës dhe politikës, dhe kjo është ndoshta ajo që e bën “The Crown” aq emocionuese.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share