Main Menu

3 ushqime për një bark të sheshtë

Mund të ndiqni një regjim të rregullt dhe të shëndetshëm ushqimor, mund të ushtroheni e sërish të zgjoheni në mëngjes me barkun e fryrë.

Nëse ndiqni disa këshilla dhe konsumoni ushqimet e mëposhtme në mbrëmje, e sigurte që në mëngjes do të zgjoheni me barkun e sheshtë.Spec djegës

Përfshini specin djegës në vaktin e fundit dhe enzima aktive kapsaicina do të reduktojë gazin në zorrë, do të përshpejtojë procesin e tretjes dhe do të reduktojë fryrjen duke vrarë bakteret që shkaktojnë këtë shqetësim.

Kos

Kosi është i pasur në probiotikë dhe baktere të mira që ndihmojnë sistemin gastrointestinal për të përthithur maksimalisht vlerat ushqyese .

Xhinxheri

Është gjithashtu një erëz me veti antiinflamatore dhe antibakteriale që ndihmon trupin të shpërbëjë proteinat. Pirja e një filxhan çaji me xhinxher përpara gjumit mund të relaksojë muskujt duke shmangur gazrat dhe fryrjen .

Banania përmban kalium, minerali që “sheshon” barkun. Ngrënia e hudhrës me ushqime të tjera të pasura me sodium mund të shkaktojë fryrje, por nëse e konsumoni pa e shoqëruar me asgjë në mëngjes do të zgjoheni me barkun e sheshtë.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share