Main Menu

Fasule e rrahur, receta e gjellës së vjetër shtëpiake

asulja më e mirë për këtë gjellë është fasulja e Tetovës.

Nevojiten:

▪ një kilogram fasule Tetove,
▪ 3 – 4 qepë,
▪ disa thelpinj hudhre,
▪ një fletë dafine,
▪ kokrra piperi.

Për çervish:

▪ 300 g qepë apo presh,
▪ një lugë yndyrë apo vaj,
▪ spec i kuq,
▪ kripë, piper.

Përgatitja:

Fasules i jepni një të vluar, ujin ia derdhni dhe qitni ujë tjetër. Shtoni qepën e grirë, disa thelpinj hudhre, fletën e dafinës dhe disa kokrra piper.

Kur fasulja të zihet mirë kullojani ujin fasulen rriheni mirë me garuzhdë dhe qiteni në enë me çervishin e përgatitur.

Çervishi bëhet nga 300 gramë qepë (për fasule të shijshme më i mirë është preshi), një lugë yndyrë apo vaj, spec të kuq dhe kripë e piper sipas shijes.

Piqet në furrë të nxehtë, më së miri është në enë prej dheu.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share