Main Menu

September, 2019

 

1000 euro nga Qeveria nëse hiqni shporetin e druve – vendimi interesant i qeverisë së Maqedonisë Veriore

Qytetarët e Shkupit, Tetovës, Kërçovës dhe Manastirit nëse vendosin ta ndryshojnë mënyrën e ngrohjes së shtëpive të tyre, do të marrin nga 1 mijë euro subvencione nga shteti. Këto para do të jepen për zëvendësimin e shporeteve të vjetër për ngrohje me kondicionerë Inverter. Fondi i përgjithshëm është deri në 4 milionë euro, ndërsa paratë do t’i sigurojë kompania shtetërore SHA Elektrana. Autoritetet nuk shpalosën më shumë hollësi, pasi thanë se pritet dritë jeshile nga Qeveria për fillimin e zbatimit të kësaj mase. Nëse kjo masë jep rezultatet e duhura,Read More

Share

Sot protesta në Shkup: Të rigjykohen nga ndërkombëtarët rastet ku shqiptarët janë viktima

Me mbishkrimin kryesor “Hetim ndërkombëtar për rastet e monturara”, sot në Shkup nga ora 14:30 u zhvillua marsh protestues nga Sheshi Skënderbeu deri para Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Protestën ishte paralajmëruar edhe nga Shpëtim Pollozhani, kryetari i Shoqatës së ish të burgosurve politik, i cili mori fjalën para Kuvendit. “Nga kjo revoltë kërkojmë që të përsëriten gjykimet e të gjitha rasteve ku shqiptarët janë viktima ose janë futur në kurth, me theks të veçantë për rastin në Lagjen e trimave, ku edhe ata vetë e kërkojnë një gjykim nëRead More

Share

Pas një ore debat, Katica Janeva u shkarkua edhe nga Këshilli i Prokurorëve

Nga pozita e shefes së Prokurorisë Speciale Publike (PSP), Katica Janeva u shkarkua edhe nga Këshilli i Prokurorëve Publikë (KPP Me shkarkimin e Janevës, u ndërpret funksioni edhe prokurorëve të tjerë të PSP-së. Shkarkimi nga KPP-ja erdhi pasi që e njëjta u shkarkua në seancën plenare të 112-të të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut (RMV). Mandati i prokurores speciale publike Katica Janeva, e cila është në paraburgim për rastin “Reket” skadon nesër, 15 shtator. Procedurat për shkarkimi e Janevës në seancë plenare erdhën pasi që Komisioni për Zgjedhje dheRead More

Share

Edward Snowden: Facebook, Google dhe shërbimet sekrete na përgjojnë të gjithëve përmes celularit

Gjashtë vjet më parë, Edward Snowden bëri publike aktivitetet përgjuese të Agjencisë Amerikane të Sigurisë dhe kontrollin e gjerë të Internetit nga shërbimet e fshehta perëndimore, tani ai paralajmëron se lëvizjet demokratike si ajo e Hong Kongut mund të mbyten që në embrion nga aparatet e përgjimit. Paralajmërim për Trump, Johnson dhe AfD Në një intervistë dhënë revistës gjermane, “Der Spiegel”, 36-vjeçari tërheq vëmendjen që ardhjet në fuqi të politikanëve të tillë, si presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, apo i partisëRead More

Share

Taravari: Ali Ahmeti bëri që 700 mijë veta ta braktisin vendin e tyre

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqipëtarët (ASH), Arben Taravari ka fajësuar kreun e BDI-së, Ali Ahmeti si fajtor për spastrimin e shqiptarëve nga Maqedonia e Veriut. “Ali Ahmeti përfaqëson politikën 17 vjeçare që ka bërë 700 000 qytetar të Maqedonisë të marrin valixhet dhe të braktisin vendin. Është interesante se si ky shqiptar ka zhvilluar deri tash një nga strategjitë më të rafinuara të spastrimit të shqiptarëve nga Maqedonia…mbetet për t’u vërtetuar si mundet që Ahmeti ndodhi që të ishte në krye të kësaj historie të trishtuar për shqiptarët…”,Read More

Share

Albin Kurti sot në Shkup

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti sot vjen në Shkup në kuadër të fushatës parazgjedhore e cila ende zyrtarisht nuk ka filluar në Kosovë. Kurti do të zhvillojë takim me qytetarët shqiptarë të Maqedonisë së Veriut, thuhet në njoftimin e shpërndarë për mediat.“Albin Kurti vjen në Shkup për të bashkëbiseduar me bashkatdhetarët tanë. Erdhi dita që të mblidhemi kudo ku jemi për të ndihmuar, votuar dhe festuar ardhjen në qeverisje të Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe ardhjen e ndryshimeve të mëdha për Kosovën. Ju ftojmë të bashkoheni për të diskutuar me KryeministrinRead More

Share

Dita vendimtare për shkarkimin e Kryeprokurores së PSP-së, Katica Janeva

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot do të mbajë seancën për shkarkimin e kryeprokurores speciale Katica Janeva, e dyshuar për përfshirje në rastin “Reket”. Seanca vjen vetëm një ditë përpara skadimit të mandatit të saj të paraparë me ligjin e Prokurorisë Speciale. Seanca pritet të fillojë në orën 13:00. Në seancën plenare nuk do të debatohet për raportin e Këshillit të Prokurorëve Publik, por vetëm për propozimin për shkarkimin e Janevës. Vendimi merret me dy të tretat e votave dhe me votim sipas parimit të Badenterit, përcjellë INA. Pasi tëRead More

Share

Shqiptarët protestojnë në Shkup kundër diskriminimit

Sot në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, në Shkup do të mbahen protesta kundër diskriminimit duke filluar nga ora 14:30. Protestën e ka paralajmëruar edhe Shpëtim Pollozhani, kryetari i Shoqatës së ish të burgosurve politik, duke treguar se marshi protestues do të fillon në ora 14:30 nga sheshi Skënderbeu. “Sot Shkupi frymon kuqezi. Të gjithë në protestë në ora 14:30 tek Sheshi Skënderbeu. Të gjithë të diskriminuarit dhe të përbuzurit sot duhet të jenë pranë Flamurit Kuqezi për t’i dhënë një grusht të fortë politikës segregacioniste dhe kuislinge kundër shqiptarëve. Protestat e burrërojnë dhe iaRead More

Share

Shtrenjtohet çmimi i bukës i mishit, qumështit dhe vezëve

Po vazhdon ngritja e çmimeve në Kosovë. Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin gusht të vitit 2019. Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ishte 0.5% në muajin gusht 2019 në raport me muajin e njëjtë të viti të kaluar. Ngritja e çmimeve në djathë dhe vezë kontribuoi më tepër. “Indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të konsumit është më i lartë për 0.5% në muajin gusht 2019, krahasuar me muajin korrikRead More

Share

Ankaraja goditet nga dy tërmete të njëpasnjëshme

Dy tërmete prej 4.7 dhe 4.8 ballë sipas shkallës së Rihterit goditën kryeqytetin turk Ankaranë sot në mëngjes, transmeton  Anadolu. Sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive (AFAD), epiqendra e tërmeteve ishte në qarkun Cankiri, 140 kilometra në verilindje të Ankarasë, në një thellësi prej 13.66 dhe 4.13 kilometra. Tërmetet po ashtu janë ndier edhe në provincat fqinje. Nuk raportohet për viktima.

Share

Share