Main Menu

August, 2019

 

Ushqimet magjike që nxisin vdekjen e qelizave të kancerit dhe heqin helmet nga trupi

Për të përpiluar një listë të ushqimeve për luftimin e kancerit do të kërkonte një listë të frutave, perimeve, proteinave dhe bimëve. Disa ushqime do të luftojnë inflamacionin që nxit rritjen e kancerit. Ushqime të tjera e detyrojnë vdekjen e qelizave të kancerit, ndërsa ushqime të tjera ndihmojnë trupin për të hequr toksinat dhe për të mbrojtur kundër dëmtimit të radikaleve të lira. Ja disa ushqime kryesore: Fasule Fasule ofrojnë shumë fitokimikate së bashku me fibrat. Ato kanë aftësinë për të frenuar riprodhimin e qelizave të kancerit, dhe ngadalësojnë përpariminRead More

Share

Çka po ndodhë me Shkëndijen?

Edhe Borecit i erdhi radha ta fitoj Shkëndijën, 1:0 në Veles! Shkëndija nuk e realizoi penalltinë në minutën e 19-t, të cilën e huqi Besart Ibraimi. Prelçec në minutën e 80-t shënoi për fitoren sensacionale të Borecit. Pas javës së katër, Shkëndija nga Tetova është e fundit në tabelë me vetëm 1 pikë në Kampionatin e Maqedonisë së Veriut. Çka po ndodhë me Shkëndijen?

Share

City shënon fitore, Chelsea barazon

Kampioni i Anglisë, Manchester City, shënoi fitore të thellë ndaj Brightonit, me rezultat 4-0. Kevin De Bruyne hapi serinë e golave, dy gola të tjerë i realizoi Sergio Aguero, ndërsa i fundit u shënua nga Bernardo Silva. Pas katër xhirosh, City kanë 10 pikë, me tri fitore e një barazim. Kurse, Chelsea lëshoi fitoren nga duart në përballjen me Sheffield Unitedin. Ekipi i Frank Lampardit ishte në epërsi prej dy golash pas pjesës së parë. Tammy Abraham realizoi në minutat 19 dhe 43 për 2 me 0, por mysafirët arritënRead More

Share

Juventus fitore “në frymën e fundit” ndaj Napolit, Koulibaly bën “vetvrasje”

Juventus dhe Napoli kanë dhuruar një ndeshje emocionuese mbrëmjen e sotme, por në fund buzëqesh skuadra bardhezi në shifrat 4-3.  Bardhezinjtë dominuan totalisht në 45 minutat e para duke dhuruar një lojë të bukur, por dhe duke shënuar dy gola. Napoli po befason Juventusin, duke arritur që të shënojë dy gola të shpejt, për të shkurtuar diferencën në 3-2. Bardhezinjtë zhbllokuan rezultatin në minutën e 16-të me Danilon, i cili kishte vetëm pak sekonda që kishte zbritur në fushën e lojës. Pa kaluar as 3 minuta, Gonzalo Higuain dhuroi spektakëlRead More

Share

Shpërthimi i vullkanit në Itali, shihni si largohen të tmerruar turistët

Shpërthimi i vullkanit në ishullin e vogël të Strombolit, në Itali, ka rrezikuar edhe turistët. Videot e shpërndara në rrjetet sociale tregojnë momente kur turistët largohen me varkë të tmerruar, ndërkohë që shtëllunga e tymit të vullkanit përhapej me shpejtësi. Fatmirësisht nuk ka patur asnjë të lënduar nga vullkani i Strombolit, i cili është një ndër tre vullkanet aktivë në Itali. Top Channel

Share

SHBA, forcohet uragani ‘Dorian’ priten stuhi të forta e të rrezikshme

Stuhia e fuqishme që po kërcënon Floridan dhe Ishujt Bahamas është forcuar ndjeshëm duke u shndërruar në kategorinë katër njoftuan autoritetet amerikane. Uragani i quajtur ‘Dorian’ po shoqërohet me erëra që shkojnë deri në 215 kilometra në orë dhe pritet të bëhet më i fuqishëm kur të kalojë në pjesën veri perëndimore të Bahamasit. Sipas raportimeve, turistet që ndodheshin në ishujt Bahamas kanë nisur të largohen me urgjence përpara se të mbyllet aeroporti ndërkombetar. Ndërkohe gjendja e emergjencës është lëshuar në Florida, ku banoret janë udhëzuar që të furnizohet meRead More

Share

Britania para protestave masive kundër mbylljes së kuvendit

Janë të paktën 30 protesta të parashikuara për t’u organizuar gjatë fundjavës në të gjithë Britaninë, për të kundërshtuar kërkesën e kryeministrit Boris Johnson për pezullimin e Parlamentit dhe largimin e nga BE pa marrëveshje. Protestuesit janë kryesisht pro-Bashkimit Evropian dhe qëndrimit të Britanisë në union, ndërkohë që kryeministri i ri nuk ka përjashtuar largimin edhe pa arritjen e një marrëveshjeje. Ekspertët kanë paralajmëruar se Brexit pa marrëveshje do të ishte dëmtues për Londrën. Falë vendimit të Johnson për të pezulluar Parlamentin – normalisht një ndërprerje rutinë për të lejuarRead More

Share

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Maqedonia e Veriut fillon bisedimet, Shqipëria peng i reformave

E përditshma gjermane Frankfurter allgemeine zeitung në një nga lajmet e ditës së sotme për takimin e shefave të diplomacisë së BE në Helsinki i kushton rëndësi të madhe datës së fillimit të bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me BE-në. “Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme Federika Mogherini sigurisht që sheh shancë që në tetor do meret vendim për fillim të bisedimeve edhe atë shance të mira për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, thuhet mes tjerave në një nga artikujt e botuar sot nga FAZ. “Pas takimitRead More

Share

“Përballje” midis Pacollit e Daçiçit në Helsink: “Skandalet tuaja janë të njohura, mos tregoni përralla”

Ministria e Punëve të jashtme ka bërë të ditur se ka pasur një debat ndërmjet ministrit në deytrë të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli dhe ministrit të jashtëm serb. “Përralla të tjera tregoni në Beograd dhe të tjera këtu. Ndalni dhunën ndaj qytetarëve dhe bizneseve tona në kufi dhe në territorin tuaj. Skandalet tuaja në Afrikë janë të njohura…”, thuhet t’i jetë drejtuar Pacolli, ministrit serb Daçiçit. Njoftimi i plotë: Debat midis ministrit Pacolli dhe atij serb Daçiç në Helsinki: “Përralla të tjera tregoni në Beograd dhe të tjera këtu.Read More

Share

Gruaja nga Shkupi shkon me Mercedes në Gostivar për të kërkuar lëmoshë!

Një qytetar i Gostivarit ka dërguar një lajmërim dhe disa fotografi, ku tregon se si një grua e cila kërkon lëmoshë rrugëve të qytetit, vjen me një Mercedes nga Shkupi dhe duke mashtruar qytetarët ajo përfiton nga Gostivarasit shuma të majme parash! Në porosinë e dërguar ai rrëfen se gruan e njejtë e kishte parë duke lypur në xhaminë e “Kadrit”, dhe vetëm pak kohë më vonë, është paraqitur para lokalit të tij me një veturë të tipit “Mercedes” me targa të Shkupi. Mesazhi i plotë: “Qytetarë të nderuar, meRead More

Share

Share