Main Menu

Tuesday, June 11th, 2019

 

Shqipëria mposht Moldavinë 2:0

Shqipëria ka mposhtur Moldavinë 2:0 në ndeshjen e zhvilluar sonte në “Elbasan Arena”. Kuqezinjtë fituan në ndeshjen eliminatore të Evropianit 2020, duke shkuar në 6 pikë pas katër ndeshjeve të para. Pjesa e parë e lojës ishte pa gola, ndërsa me pas erdhen dy golat e fitores. Sokol Cikalleshi shënoi në minutën e 66-të dhe Ylber Ramadani e shënoi golin e dytë në minutat shtesë. Falë kësaj fitoreje, Shqipëria ende ka shpresa për kualifikim në Euro 2020.

Share

Ja kush do të zëvendësojë azilantin Nikolla Gruevski

KSHZ-ja fton Gjoko Kamçevin, deputet nga rradhat e VMRO-DPMNE-së, në vend të azilantit Gruevski Kryeparlamentari Talat Xhaferi sot sipas gjitha gjasave pa votim të deputetëve vetëm do të konstatojë dorëheqjen me shkrim të azilantit – deputet Nikolla Gruevski. Ai është në arrati dhe nuk mundet që të spjegojë dorëheqjen para deputetëve. Xhaferi është koordinuar me të gjithë grupet parlamentare, ndërsa të njëjtën gjë sot do të duhet të bëjë edhe vetë koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së. KSHZ-ja për sot ka ftuar Gjoko Kamçevin nga Vallandova, i cili sipas listësRead More

Share

Dhjetë kandidatë do të garojnë për kryeministër të Britanisë

Dhjetë kandidatë kanë hyrë në garë për të pasuar Theresa May si udhëheqëse e Partisë Konservatore dhe kryeministre, njoftoi Komiteti i Partisë Kandidatët përfshijnë: Ish-ministri i jashtëm, Boris Johnson Pasardhësi i tij, Jeremy Hunt Ministri i Mjedisit, Michael Gove Ish-ministri i Brexit, Dominic Raab Ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock Ministri i Brendshëm, Sajid Javid Ministri i Zhvillimit Ndërkombëtar, Rory Stewart Ish-ministrja, zonja Ester McVey Ish-kryesuesja e Dhomës së Përfaqësuesve, zonja Andrea Leadsom Ligjvënësi konservator Mark Harper. Raundi i parë i votimit për të ngushtuar garën do të zhvillohet të enjten.Read More

Share

Kuvendi do të debatojë për mandatin e Gruevskit

Nëse dorëheqja e ish-kryeministrit dhe deputetit Nikolla Gruevski, i cili u arratis nga vendi dhe fitoi azil politik në Hungari, do të vendoset në seancën e 102-të të Kuvendit, do të dihet para fillimit të mbledhjes parlamentare. Pas takimit të djeshëm koordinues në të cilin nuk mori pjesë koordinuesi i grupit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski, nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi u kumtua se do të mbahen konsultime plotësuese edhe me partin[ë opozitare, pas çka opinionit do t’i kumtohet nëse dorëheqja do të vihet në rendRead More

Share

Kuvendi në Shqipëri do të mban mocion me debat për shkarkimin e Metës

Seanca e së enjtes në Kuvendin e Shqipërisë do të ketë 5 orë mocion me debat për dekretin e presidentit Ilir Meta, që anuloi zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve me dakordësi mes mazhorancës dhe opozitës së re parlamentare. Dekreti i presidentit do të jetë pika e parë e rendit të ditës dhe koha do të ndahet në mënyrë proporcionale. Në fund shumica do të kërkojë shkarkimin e presidentit Meta.

Share

Roma bëhet me trajner të ri, portugezi firmos për 2 vite

Paulo Fonseca është zyrtarisht trajneri i ri i Romës. Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e klubit kryeqytetas, që njofton se ka nënshkruar me teknikun portugez për 2 vite, me opsion edhe për një të tretë. “AS Roma ka kënaqësinë të njoftojë se Paulo Fonseca do të jetë menaxher i ri teknik i klubit duke filluar nga sezoni 2019-20. Trajneri 46-vjeçar ka nënshkruar një kontratë që do ta lidhë atë me klubin romak për dy vitet e ardhshme, me një mundësi rinovim për të tretën.“-thuhet në njoftimin e klubit. TeknikuRead More

Share

Tregu i Futbollit

Njihuni me të rejat më të fundit nga bota e madhe e tregut të futbollit, ku ofertat apo zërat për transferime lojtarësh nuk mungojnë asnjëherë. E martë, 11 Qershor De Gea pranë kalimit në PSG Portieri spanjoll David de Gea është shumë pranë largimit nga Machester United. De Gea është në radarin e PSG-së që në fillim të sezonit. Francezët i kanë ofraur një pagë shumë të mirë 28 vjeçarit. Talenti Felix nuk largohet nga Benfika Talenti portugez i Benfikës Joao Felix duket se do qëndrojë tek Benfika edhe përRead More

Share

Ja ndeshjet që do të luhen sot

Vazhdojnë të luhen sfidat eleminatore për Euro 2020. Edhe sot do të ketë goxha ndeshje. Gjermania do përballet me Estoninë. Gjermania nuk vjen nga një formë shumë e shkwlyer dhe Estonia mund të kthehet në prblem. Edhe Italia ëshët përballë testit të Bosnje-Hecergovine. Duken të lehta në letër por si Bosnja ashtu edhe Estonia do provojnë të dalin me pikë nga këto ndeshje. Ndërsa Belgjika do provojë të kalojë Skocinë.

Share

Shqipëria synon fitore sonte, pas disfatës në debutimin e Rejës

Trajneri Edy Reja shpreson se sonte do të mundë ta fitojë ndeshjen e tij të parë me Kombëtaren e Shqipërisë, pasi që kishte pësuar disfatë në ndeshjen e kaluar, ku edhe debutoi në pozitën e trajnerit të kuqezinjve. Sonte, në orën 20:45, Shqipëria do ta presë në “Elbasan Arena” Moldavinë, për ndeshjen e cila do të zhvillohet në kuadër të Grupit H të kualifikimeve për Kampionatin Evropian, transmeton Gazeta Express. Djemtë e Edy Rejës do të tentojnë ta shënojnë fitoren e dytë në këtë rund të katërt të xhirove nëRead More

Share

Schwarz: UEFA të ndëshkojë fansat bullgarë për sloganet raciste proserbe

Politikani i njohur gjerman, ish deputet në  Bundestag, pas ndeshjes Bullgari-Kosovë ka postuar në rrjetin social në facebook një status ku thotë: “UEFA duhet të ndëshkojë racizmin me sanksione. Racizëm i pastër në Sofje, në kualifikimet për Kampionatin Evropian të Futbollit!”. Ai më tutje sqaron se në stadium, fansat bullgarë kanë skanduar me fjalët “Ubi, ubi, Shiptare” që do të thotë “Mbyti, mbyti shqiptarët!”, shkruan albinfo.ch. Më tutje ai përkujton se FIFA në Kampionatin Botërorr të mbajtur vitin e kaluar në Rusi, i pati dënuar tre lojtarë zviceranë, prej tëRead More

Share

Share