Main Menu

June, 2019

 

Lajm i mirë për rrogat e arsimtarëve në Maqedoninë Veriore

Kreu i sindikatës, Jakim Nedellkov edhe një herë kujtoi ministrin e Arsimit, Arbër Ademi se punonjësit në arsim meritojnë paga shumë më të larta krahasuar me rritjen prej 5 % që nisi të zbatohet prej shtatorit të vitit të kaluar. Ndërkohë që rritje tjetër prej 5 % pritet të zbatohet edhe prej shtatorit të këtij viti, transmeton Alsat M. Ne shumë herë kemi deklaruar se kërkojmë të rriten pagat për aq përqindje sa është rritur paga minimale në nivel nacional. Gjithashtu, përveç statusit social në arsim ne kemi hapur edheRead More

Share

ILIEVSKI DORËZON VENDIMIN NË UT, NË AFAT PREJ 15 DITËSH TË TËRHIQEN TITUJT SHKENCORË

Universiteti i Tetovës, obligohet që të respektojë shkresën IP1br.09-942 të datës 15.04.2019 dhe të ndalojnë paligjshmërinë edhe atë:. të respektojë ligjet e arsimit të lartë dhe të anulojë vendimet për avancimin në docent të ministrit të Arsimit, Arbër Ademi, zëvendës-ministrit të Brendshëm Agim Nuhiut si dhe drejtorit për pronësi industriale, Safet Emrulit. Kështu shkruan në dokumentin të cilin në Rektoratin e Universitetit të Tetovës e ka dorëzuar inspektori i Arsimit të lartë Gjorgji Ilievski i cili pohon se për situatën e krijuar përpos funksionarëve të akuzuar, dorëheqje duhet të japëRead More

Share

Çudirat shqiptare! Një gomar në ambientet e votimit

Çudirat shqiptare nuk kanë fund! Deputeti Lefter Maliqi ka publikuar një video në “Facebook”, në të cilën shihet një gomar, që futet nga qytetarët në ambientet e votimit. Përkrah videos, Maliqi shkruan se nga kalorës rilindje sot përfundoi në gomar rilindje, duke ironizuar në këtë mënyrë mazhorancën, me në krye Edi Ramën. “Nga kalores rilindje sot perfundoj ne gomar rilindje. Skeni parë gje akoma.Mister 15% ne votime e gezofsh fitoren👎”, shkruan Maliqi. (BalkanWeb)

Share

KQZ jep shifrën zyrtare: Pjesëmarrja në votime 21.6%

21.6% është pjesëmarrja e shqiptarëve në votimet e 30 qershorit në zgjedhjet lokale në Shqipëri. Shifra është konfirmuar pak minuta më parë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Opozita ka pretenduar përgjatë gjithë ditës për një shifër më të ulët të pjesëmarrjes së qytetarëve, Partia Socialiste e ka konsideruar si konfirmim dhe referendum në favor të mazhorancës. Tashmë që kutitë e votimit janë mbledhur pothuajse të gjitha në qendrat e numërimit, pritet të nisë edhe procesi i fundit për votimet e 30 qershorit.

Share

Numër rekord fletësh të pavlefshme, si protestoi administrata e dërguar me dhunë në votime

Krahas militantëve të PS, të cilët kanë përfituar nga pushteti jo për shkak të aftësivem, por prej shërbimeve politike që kanë bërë, një pjesë e mirë e atyre që votuan sot janë pjestarë të administratës dhe nëpunës të sektorit publik, të cilët të shkuarit para kutisë së votimit e lexuan si një veprim për të mbrojtur vendin e punës. Kur po bëhen tre orë nga mbyllja e kutive të votimit, nga të dhënat paraprake mësohet se ka një numër të madh fletësh të pavlefshme në to me kryqe dhe shënimeRead More

Share

Zgjedhjet në Shqipëri: KQZ jep të dhënat për votuesit deri në 15:00

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka dhënë shifra të tjera të përditësuara për votimin deri në këto momente. Zëdhënësja e KQZ Drilona Hoxha tha se deri tani procesi ka vijuar normalisht dhe se pjesëmarrja deri në orën 15:00 ka qenë 15.5%, pra kur kanë ngelur ende edhe 4 orë nga orari zyrtar i votimit. Në total kanë votuar 546 388 zgjedhës, Tirana me numrin më të madh të votuesve. Malësi e Madhe 4600 Shkodër 8700 Pukë 2700 Fushë Arrëz 19959 Tropojë 24000 Has 2888 Kukës 6900 Lezhë 9400 Mirditë 4300 KurbinRead More

Share

Zgjedhjet në Shqipëri LIVE/ Shpërthim gjatë natës në QV Burrel, digjen materialet zgjedhore

Në shkollë 9 vjeçare në Bushkash, në Njësinë administrative Ulëz raportohet se pak pas mesnate ka ndodhur një shpërthim me lëndë djegëse. Nga shpërthimi nuk raportohet të ketë persona të lënduar, por në studion e Top Channel, nën kryetari i KQZ, Denar Biba pranoi se materialet zgjedhore në këtë qendër votimi janë djegur pasi ndodheshin në pjesën ku ka rënë zjarri. Gjithsesi, ai theksoi se kjo nuk përbën problem për ecurinë e procesit, pasi po merren të gjitha masat për zëvendësimin e materialeve zgjedhore në këtë qendër votimi. Top Channel

Share

Rabiot në Juventus

Ishte njëri nga emrat më të përfolur tash e një kohë të gjatë, por si duket e ka ndarë mendjen. Fjala është për mesfushorin francez të PSG-së, Adrien Rabiot, shkruan GazetaBlic. Kjo pasi fantazisti ka nënshkruar me Juventusin si transfer i lirë. Lajmin e ka zyrtarizuar tabloidi “Goal”, por që nuk ka dhënë më shumë detaje për momentin. Ditëve të ardhshme pritet të mësohen kushtet e tjera të kontratës. Kujtojmë se Rabiot, pas Ramseyt, bëhet mesfushori i dytë që zbarkon në “Allianz”, derisa tani priten edhe largime. Njëri nga emratRead More

Share

Peru në gjysmëfinale të Kupës së Amerikës, përballet me Kilin

Peruja është kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Amerikës pas fitores në ekzekutimin e penaltive ndaj Uruguajit. Asnjëra prej skuadrave nuk arriti të gjente rrugën e golit, dhe fituesi u përcaktua në penalti. Te Peruja pesë futbollistët ishin të saktë, derisa te Uruguaji ishte sulmuesi Luis Suarez ai që dështoi të shënonte nga penaltia. Në gjysmëfinale Peruja përballet me Kilin që sot e ka eliminuar Kolumbinë, poashtu në penalti.

Share

Muftiu i Gostivarit: Lëvizja LGBT paraqet nënçmim të thellë të qenies njeri

Familja është baza kryesore e zhvillimit të drejt dhe të shëndoshë të shoqërisë. Ajo konsiderohet vatra e moralit njerëzor. Andaj, lëvizja e LGTB paraqet një nënçmi i thellë i qenies njeri, nënçmim dhe shkatrim i familjes, tentim të prishjes së natyrshmërisë së njerëzores, akt i një virusi të amorales, pakuptimsisë, të shëmtuarës, destruktives, antinjerëzore. Njeriu arrinë dinjitetin e tij nëpërmes ngritjes morale, çdo rrugë tjetër dërgon drejt krizës shpirtërore dhe rënimit të krijesës më të denjë të Zotit që quhet njeri. (Shaqir Fetahu – Mufti i Gostivarit)

Share

Share