Main Menu

Friday, May 24th, 2019

 

Filmi ikonik “The Terminator” po rikthehet

Një nga filmat aksion më të pëlqyer në botë, po rikthehet me seri të re. Arnold Schwarzenegger tha se do të kthehej në filmin e parë të Terminatorit në vitin 1984 dhe 35 vjet më vonë, kjo është e vërtetë. Ai është kthyer disa herë që nga ajo kohë, por rimorkio e parë për Terminatorin: Dark Fate e bashkon robotin T-800 të Schwarzenegger me Sarah Connor të Linda Hamiltonit. Filmi do të prezantojë karaktere të reja, duke përfshirë Mackenzie Davis (Halt dhe Catch Fire) si një hibrid të ri midisRead More

Share

A mund të jetë nënpesha pasojë e ndonjë sëmundjeje?

Nënpesha shpesh herë mund të jetë rezultat i një sëmundjeje mendore ose fizike. Si të tilla mund të përmendim hipertireozën, diabetin e sheqerit, sëmundjen e kancerit, tuberkulozin, SIDA-n, patologjitë e aparatit tretës dhe anoreksinë nervore, transmeton Shëndeti.com.al. Hipertireoza është një sëmundje e gjendrës tiroide, që karakterizohet nga shtimi i funksionit të saj. Pra, kjo gjendër prodhon hormone në sasi më të mëdha se zakonisht, dhe efektet e këtyre hormoneve në organizëm do të jenë të egzagjeruara. Një hallkë e rëndësishme ku këto hormone veprojnë fuqishëm është metabolizmi i lëndëve. Ato eRead More

Share

Pasi ta përdorni këtë ilaç shtëpiak, më nuk do të keni dhimbje në shpinë dhe eshtra

Qëndrimi i gabuar ulur është arsyeja kryesore se përse shfaqen dhimbjet në shpinë, këmbë dhe nyej, sipas shkencëtarëve. Nëse vuani nga dhimbja e vazhdueshme në shpinë, kyçe, këmbë dhe qafë, atëherë sa më shpejt duhet ta përmirësoni mënyrën se si qëndroni ulur. Sidoqoftë, ky artikull ju ofron edhe një ilaç efikas shtëpiak, i cili jua rikthen shëndetin e eshtrave, nyejve dhe tendonëve. Për këtë ilaç, ju nevojiten 150 gramë xhelatinë organike. Në mbrëmje, i përzieni dy lugë gjelle xhelatinë me 50 mililitra ujë të ftohët dhe i lini ashtu tërëRead More

Share

Flini në këto pozita kur keni dhimbje të shpinës

Fati është kundër jush. Rreth 80% e popullsisë vuajnë nga dhimbja e shpinës së paku një herë në jetë. Ose keni dhimbje tani ose do të keni në të ardhmen për shkak të dinamikës së jetës, transmeton Klan Kosova. Më poshtë është një udhëzues i thjeshtë për atë se si duhet të flini kur keni dhimbje të shpinës.

Share

Interi i Contes ka gati listën për merkato. Shumica, të rinj italianë

Lista e shpenzimeve do të bëhet prioritet duke filluar që nga java e ardhshme, me shumë mundësi me Championsin të siguruar, por Interi i ri i Antonio Contes ka nisur qysh tani të hedhë hapat e parë. Me mbërritjen e Godin nga Atletico Madrid, mbrojtja zikaltër duket e kompletuar. Në mesfushë, emrat që pëlqehen më shumë janë që të gjithë produkt vendas: nga Chiesa, te Pellegrini e Barella. Dhurata e parë për Antonio Conten pritet të jetë Federico Chiesa, për të cilin drejtuesit e Interit kanë nisur duelin me ataRead More

Share

Xhaferi: Kemi respekt të madh ndaj kulturave dhe religjioneve të ndryshme, të vazhdojmë bashkë në këtë rrugë

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dërgoi urim me rastin e 24 Majit – Ditës së iluministëve pansllav, vëllezërve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Dita e sotme, citohet në urim, kremtohet për të shprehur nderim ndaj veprës së iluministëve pansllav të cilët historia i regjistroi si themelues të letërsisë dhe shkrim – leximit sllav. “Vepra e tyre është vepër kapitale në zhvillimin e kulturës dhe shkrim-leximit sllav, ato e kanë dhënë dhuratën e fjalës dhe alfabetit dhe kjo i bën më shumë se të denjë për kremtimin e emrit dhe veprësRead More

Share

ASH: Operacionet kardiokirurgjike dhe nevoja për “fshesë” te Fondi i shëndetësisë

“Nga burime të sigurta, Fondi i shëndetësisë në katër sy rrit çmimet e operacioneve kardiovaskulare për 15-30% duke e arsyetuar këtë veprim si pasojë e “inflacionit kumulativ”, që d.m.th. ka pasur ndikim rritja e çmimeve të materialeve harxhuese të intervenimeve kardiokirurgjike në nivel botëror. Krejt kjo edhe mund të jetë e vërtetë dhe e logjikshme, por rritja e këtyre çmimeve dy here brenda një viti na bën të dyshojmë për skandal të radhës duke vlerësuar ngrirjen e çmimeve të intervenimeve tjera me dekada si dhe ndarja e mjeteve të majmeRead More

Share

Senati amerikan konfirmon emërimin e Kejt Mari Bërns për ambasadore në Maqedoninë e Veriut

Senati amerikan zyrtarizoi emërimin e Kejt Mari Bërns për ambasadore të re të SHBA-së në Maqedoninë e Veriut. Lajmi është publikuar në faqen zyrtare të Kongresit. Bërns është diplomate e karrierës, veteran me 24 vjet stazh pune. Para nominimit ambasador në Shkup, ajo nga shtatori 2017 ka qenë në pozicionin zëvendës ambasador në Ambasadën amerikane në Athinë. Flet spanjisht, hungarisht dhe turqisht. Senati muajin e kaluar ka pasur konfirmim të nominimit të Bërnsit. Ajo atëherë paralajmëroi tre prioritete të cilat do të jenë në fokusin e punës së saj siRead More

Share

Dorëhiqet kryeministrja britanike Theresa May

Kryeministrja britanike Theresa May njoftoi se do të japë dorëheqjen si lidere e Konservatorëve më 7 qershor, duke i hapur rrugën një kryeministri të ri. Në një deklaratë emocionale në Downing Street znj. May tha se ajo kishte “bërë më të mirën time” për rezultatin e referendumit të vitit 2016 në BE. Ajo shprehu keqardhjen e thellë se nuk mundi të realizonte Brexit. May shtoi gjithashtu se një kryeministër i ri do të ishte “në interesin më të mirë të vendit”. Sipas burimeve të qeverisë për BBC, May duhet tëRead More

Share

Pentagoni: Vazhdojmë hetimin mbi UFO-t

Pentagoni pranoi më në fund se është ende duke hetuar për UFO-t, sipas një zëdhënësi të departamentit të Mbrojtjes, i cili foli për një iniciativë qeveritare sekrete të quajtur “Advanced Aerospace Threat Identification Program” (AATIP), që ka zhvilluar kërkime dhe hetime në lidhje me fenomenet ajrore të paidentifikuara. Pentagoni deri tani kishte deklaruar gjithnjë se e kishte mbyllur AATIP-in që në vitin 2012, por zëdhënësi Christopher Sherwood pranoi se departamenti është ende nduke hetuar mbi vëzhgimet e mundshme të anijeve aliene. “Mbrojtja është e shqetësuar që të identifikojë të gjithaRead More

Share

Share