Main Menu

Friday, May 10th, 2019

 

Sanohen rrugët kryesore të qytetit në Gostivar

Komuna e Gostivarit ka filluar me sanimin e rrugëve kryesore të qytetit. Fillimisht bëhet arnimi i gropave goditëse në rrugën Ilindenska dhe një segment i rrugës “Zhivko Brajkoski”, ndërsa në vijim do të intervenohet edhe në rrugë tjera ku do intervenimi është i domosdoshëm. – Nga këqyrja në terren konstatuam se prej rrugëve kryesore të qytetit, rruga Ilindenska në pjesën prej te ish Mulliri e deri në dalje të qytetit, si dhe krahu deri te kalimi i hekurudhës, asfalti është mjaft i dëmtuar dhe ka shumë gropa goditëse. Prandaj punimetRead More

Share

UDHËZUES MJEKËSOR PËR TË SËMURINNË MUAJIN E RAMAZANIT

Me hyrjen e muajit të begatë të Ramazanit për çdo vit, shumë të sëmurë pyesin nëse munden të agjërojnë apo jo, dhe nëse agjërimi i Ramazanit do ia përkeqësonte sëmundjen dhe simptomat e saj apo do të ishte e kundërta. Pyetje të shumta i lindin të sëmurëve apo të afërmve të tyre, dhe disa prej tyre bien pre e hamendjes apo opinionit të dikujt që nuk ka njohuri nga mjekësia, dhe kështu që agjëron apo e prish agjërimin pa u konsultuar me mjekun specialist musliman, që të përcaktojë gjendjen eRead More

Share

DISA GABIME QË VEPROHEN GJATË RAMAZANIT

1. Braktisja e lutjes para namazit të akshamit. 2. Vonimi i iftarit derisa të kryhet ezani (prej sunetit është përshpejtimi i tij). 3. Falja e namazit të akshamit në shtëpi dhe jo në xhami me xhemat. 4. Teprimi në ushqim dhe pije. 5. Humbja e kohës në gjëra të kota në mes dy namazeve, të akshamit dhe jacisë. 6. Mosplotësimi i namazit të teravive me imam. 7. Shpërfillja e syfyrit. 8. Braktisja e lutjes në kohën e syfyrit. 9. Shkujdesja nga gjallërimi i natës së Kadrit (qëllimi është për 10Read More

Share

Pesë këshilla për punëkërkuesit në Zvicër

Kompanitë zvicerane  kanë vende të lira pune shtatë për qind më shumë në tremujorin e parë të vitit 2019 se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, është një kohë e mirë për të filluar çasjen në tregun e punës.  Këtu gjeni disa këshilla që mund të ju ndihmojnë në tregun e punës, përcjell albinfo.ch.  Sigurohuni të dini gjithçka rreth lejeve të punës Gjëja e parë që duhet të bëni para se të filloni të kërkoni punë është të mësoni më shumë për lejet e punës dhe kufizimet e tyre.  “Ju duhet tëRead More

Share

“Në Hënë jetojnë 250 milionë njerëz”, deklarata e ish pilotit të CIA-s

Një ish-pilot i CIA-s, i njohur për teoritë e tij konspirative ka shokuar opinionin publik me një deklaratë të rëndësishme mbi ekzistencën e jetës njerëzore në Hënë. Ai thotë se në satelitin e Tokës jetojnë më shumë 250 milionë njerëz. Piloti John Lear shprehet se “gjithçka që dëgjojmë për hënën është gënjeshtër”. Lear thotë se ka zbuluar struktura sekrete të hënës. Ai gjithashtu ndan me publikun disa fakte që i quan prova për ekzistencën e këtyre formave artificiale.

Share

Inter në tratativa me Barcelonën, merr “ok” nga super mesfushori

Transferimi i Ivan Rakitic tek Interi, nuk është më një hipotez merkatoje. Zërat për një transferim të mundshëm vijnë nga Spanja dhe janë gjithmonë e më të forta. Sipas gazetës afër katalansve “Mundo Deportivo”, të dyja palët kanë diskutuar dhe kanë arritur një akord paraprak. Bëhet fjalë për një operacion që mund të arrijë në shifrën e 50 milionë eurove. Për përgjigjen finale duhet pritur fundi i sezonit, pasi kroati do të jetë i impenjuar edhe në finalen e Kupës së Mbretit. Rakitic ishte në prag largimit edhe në sezoninRead More

Share

Stuhi e fuqishme në Moskë

Një Stuhi e fuqishme dje e ka përfshirë Moskën, me ç’rast dhjetëra pemë janë çrrënjosur, ndërsa 12 persona janë lënduar. Dy persona janë mbajtur në spital me lëndime më serioze. Mbi 70 pemë kanë rënë në rajone të ndryshme të Moskës për shkak të shiut të rrëmbyeshëm, i cili kohë pas kohe kalonte në breshër. Nga moti i ligë janë shkatërruar pesë automobila. Pritet që moti i ligë të vazhdojë edhe sot me reshje dhe ngrica.

Share

Të dielën Pendarovski merr zyrtarisht detyrën e presidentit

Përurimi i Stevo Pendarovskit për president i pestë të shtetit të vendit ka gjasa të ndodhë të dielën në orën 12:00. Një ose dy orë më vonë, në rezidencën presidenciale, Presidenti që po largohet, Gjorge Ivanov planifikon të dorëzojë detyrën e Pendarovskit, i cili praktikisht në mesnatë, midis 12 dhe 13 maj, do të fillojë detyrën e presidencës, pas fitores së 5 majit. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi thekson se po presin të kalojnë të gjitha afatet për ankesat ndaj zgjedhjeve në KSHZ dhe ndoshta në Gjykatën Administrative. Ai thaRead More

Share

Kosovë:Hyn në fuqi Ligji për ndalimin e lojërave të fatit

Nga dita e premte, ka hyrë në fuqi zyrtarisht Ligji për ndalimin e lojërave të fatit, i cili ndalon funksionimin e bizneseve të lojërave të fatit për 10 vjet. Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Valentina Bytyqi- Sefa, zëdhënese në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK). “Me shfuqizimin e këtij ligji, shfuqizohen edhe kompetencat që ka pasur ATK për monitorimin dhe licencimin e subjekteve që kanë ushtruar veprimtarinë e lojërave të fatit. Pas datës 10 maj, për çdo subjekt që nuk i përmbahet Ligjit, i cili ndalon aktivitetinRead More

Share

Flamuri shqiptar gjysmë shtizë në selinë e NATO-s

Flamuri shqiptar në selinë e NATO-s është ulur në gjysmë shtizë në nder të nëntetares Zarife Hasanaj. Ndërkohë që dita e sotme është shpallur ditë zie kombëtare. Kujtojmë se në Pallatin e Kongreseve po mbahet ceremonia në nder të nëntetares së rënë nën krye të detyrës në Letoni.

Share

Share