Main Menu

Wednesday, April 10th, 2019

 

Kontrolle në komunikacionin e Gostivarit: Transporti i udhëtarëve dhe shoferë pa certifikata mjekësore

Pas aksionit të fundit të policisë për kontrollimin e zonës më të gjerë të Gostivarit, të automjeteve që realizojnë transport publik të udhëtarëve, janë sanksionuar 14 persona. Sipas SPB-së Tetovë, në kontrolle janë përfshirë 29 automjete, kryesisht furgona që lëvizin drejt fshatrave të Gostivarit. Përskaj kësaj, janë gjetur nëntë shoferë që kanë drejtuar furgonët pa certifikatat mjekësore, te katër është konstatuar mbingarkesë”, theksojnë nga SPB-ja Tetovë. Shkeljet e zbuluara janë sanksionuar me nëntë kundërvajtje dhe pesë urdhërpagesa. Gjoba për drejtimin e automjetit pa certifikatë mjekësore është 300 euro, ndërsa përRead More

Share

FMN: Ekonomia e vendit do të rritet me 3 për qind

Tre për qind do të jetë rritja e ekonomisë së vendit për këtë vit sipas parashikimeve të Fondi Monetar Ndërkombëtar. Për periudhën e ardhshme parashikimi i rritjes së BPV-së në Maqedoninë e Veriut do të jetë 3,1 për qind, ndërsa deri në vitin 2024 rritja do të arrijë deri në 3,5 për qind. Nga vendet e rajonit këtë vit rritje më të lartë do ta ketë Kosova 4,2 për qind duke e ndjekur Shqipëria me 3,7 për qind, Serbia 3,5 për qind, Bullgaria 3,3 për qind, Mal i Zi 2,8Read More

Share

Falja nga presidenti për “27 prillin” ligjërisht e pamundur

Nuk ka mundësi ligjore që presidenti Gjorge Ivanov t’i falë të dënuarit për “27 prillin”, t cilët deri tek ai kanë dorëzuar kërkesa, thonë ekspertët juridikë. Në mënyrë shtesë, sipas tyre, një opsion i tillë është i pamundur edhe për shkak të periudhës zgjedhore. Ish-kryetari i Gjykatës supreme, Dane Iliev dhe ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska janë të mendimit se juridikisht është e pamundur që presidenti Ivanov t’i falë të dënuarit për “27 prillin” siç këtë e bëri në vitin 2016 për gjithsej 56 persona të cilët ishin të përfshirëRead More

Share

Paditet Sulejman Rexhepi për shpërndarje të gjuhës së urrejtjes ndaj maqedonasve

Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut (KH) dje ka dorëzuar padi penale deri në Ministrinë e Punëve të Brendshme për gjuhë të urrejtjes nga ana e kryetarit të Bashkësisë Fetari Islame Sulejman Rexhepi. Siç njoftojnë nga KH gjatë kohës së hedhjes së gurthemelit të Xhamisë në fshatin e Shkupit Arnaqi reisi Rexhepi u është drejtuar të pranishmëve me fjalë të cilët sipas KH-së shkaktojnë gjuhë të urrejtjes grindje padurueshmëri dhe tallje me popullin maqedonas sipas nenit 319 dhe 179 të Kodit Penal. “Kemi popull kemi vend në LlazhecRead More

Share

Përkrahje nga Berlini për bashkëpunim dhe hapje të kapitujve vijues në rrugën drejt BE-së

Aktualitetet dhe hapat e ardhshëm në procesin e integrimit tonë të mëtejshëm në BE ishin temat e takimit që në kuadër të vizitës së punës në Berlin ka pasur ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov në Zyrën e kancelares gjermane Angela Merkel, me kryekëshilltarin për politikë të jashtme Jan Heker dhe zëvendës kryekëshilltarin për çështje evropiane Franc Nojeder. Siç njoftoi MPJ-ja, nga ana e bashkëbiseduesve u përshëndet suksesi që Republika e Maqedonisë e ka arritur në pjesën e reformave dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe në këtë pikëpamje, uRead More

Share

Dhjetë të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Rio

Së paku dhjetë persona kanë vdekur si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm që kanë shkaktuar përmbytje e rrëshqitje të dheut në Rio de Janeiro në Brazil. Autoritetet kanë angazhuar 5 mijë persona në operacionin e kërkim shpëtimit, por shiu i vazhdueshëm ka vështirësuar kërkimin e tyre, raporton KTV. Qyteti ka shpallur gjendjen emergjente pasi shiu pritet të vazhdojë edhe gjatë ditëve të ardhshme.

Share

Facebook ndryshon kushtet e përdorimit

Komisioni Evropian njoftoi sot se Facebook ka ndryshuar kushtet e përdorimit, të cilat në mënyrë të qartë theksojnë se kjo kompani fiton duke shitur qasjen e të dhënave të përdoruesit. Facebook ndryshoi kushtet e përdorimit pas bisedës me KE dhe organet evropiane të mbrojtjes së konsumatorit. “Tani përdoruesit do të kuptojnë qartë se rrjeti social përdor të dhënat e tyre për shitjen e reklamave të synuara,” tha komisionarja e Mbrojtjes së Konsumatorëve Vera Jurova. Zyrtarët dhe organet e BE kanë forcuar kontrollin mbi Facebook pas një skandali me Cambridge Analytics,Read More

Share

Jackie Chan njofton realizimin e “Rush Hour 4”

Rush Hour është një nga komeditë aksion më të suksesshme të kinemasë amerikane, ndërsa arriti të gjenerojë rreth 244 milionë dollarë në premierën e tij, në Shtator të 1998-ës. Për shkak të suksesit të madh, autorët e filmit sollën edhe dy episode të reja të tij, “Rush Hour 2” më 2001-shin dhe “Rush Hour 3” më 2007-ën, duke arkëtuar 849 milionë dollarë në total, transmeton tch. Por pas 12 vitesh nga filmi i fundit, është njoftuar se së shpejti do të nisin xhirimet për “Rush Hour 4”, ndërsa protagonistët doRead More

Share

Shenjat që tregojnë se trupi juaj është pushtuar nga helmet

Toksinat janë të pranishme kudo rreth nesh; në ajrin që thithim, ujin që pimë dhe ushqimin e përditshëm. Madje edhe telefoni juaj i shumëdëshiruar është një strehim i vërtetë për baktere nga më të ndryshmet Çështja është se kur helmet ushqimore akumulohen me shumicë në trupin tuaj, rrezikoheni të sëmureni tepër rëndë. Në këtë artikull do të gjeni disa simptoma lehtësisht të identifikueshme nga ana juaj, që tregojnë se me shumë mundësi trupi po ju kërcënohet nga të mallkuarat toksina. Vuani nga kapsllëku Kur hamë diçka rrezikojmë të konsumojmë bashkëRead More

Share

Soda bikarboni lufton infeksionet urinare më mirë se ilaçet

Nëse jeni një grua, shansi juaj për të pasur një infeksion urinar është i lartë. Disa ekspertë thonë se këto infeksioni mund të përsëriten rreth dy herë në vit. Nuk ka rëndësi nëse jeni duke kaluar infeksionin tuaj të parë apo të pestin ndjesia është e njëjtë dhe nuk është aspak e këndshme. Por ka një recetë popullore e cila mund t’ju shpëtojë pa përdorur ilaçe shumë herë. Do t’ju duhet vetëm: 1 lugë gjellë sodë buke dhe 200 ml ujë. Tresni sodën në ujë dhe përziejeni vazhdimisht derisa tëRead More

Share

Share