Main Menu

April, 2019

 

Trump e dërgoi për ratifikim në Senat protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Presidenti amerikan Donald Tramp e dërgoi për ratifikim në Senat protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO kumtoi Shtëpia e Bardhë. Në letrën e Trampit për Senatin thuhet se “Maqedonia e Veriut është partnere e fuqishme e SHBA-së në sferën e sigurisë dhe anëtarësimi i saj në NATO do të jetë me rëndësi për interesat strategjike të SHBA-së dhe Aleancës”. Protokolli për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO u nënshkrua deri tek vendet anëtare të Aleancës më 6 shkurt 2019 në Bruksel.

Share

Nga mesnata, mediat nuk mund të publikojnë rezultate të anketave për presidencialet në RMV

Rregullorja e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), përcakton se në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të 5 majit, mediat pas mesnate nuk mund të publikojnë rezultate nga anketat për mendim publik në lidhje me zgjedhjet. Sipas Rregullores, mediat rezultate të anketave mund të publikojnë pesë ditë para mbajtjes së rrethit të dytë të zgjedhjeve. Sipas KSHZ-së, materiali zgjedhor nesër duhet të dorëzohet në komisionet komunale, të cilat më së voni deri më 4 maj duhet t’u dorëzohet bordeve zgjedhore. Personat e pamundur, të sëmurë, në arrest shtëpiak, dhe me qëndrimRead More

Share

Përsëri rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Sipas vendimit të Komisionit Rregullator për Energjetikë, çmimi i EUROSUPER BS-95 rritet për 0.5 denarë për litër, ndërsa për një denarë shtrenjtohen EUROSUPER BS-98, EURODIZEL (D-E V) dhe vaji ekstra (EL-1). Çmimi i ri i EUROSUPER BS-95 është 72 denarë, i EUROSUPER BS-98 është 74 denarë, i EURODIZEL (d-EV) 62.5 denarë dhe çmimit të vajit ekstra për 52 denarë për litër, njofton Telegrafi Maqedoni. Çmimi i mazutit lirohet për 0.078 denarë për kilogram dhe kushton 34.377 denarë. Ndryshe, në dy muajt e fundit nuk pa pasur ulje të derivate të naftës porRead More

Share

Punëtori nga Gostivari bie nga ndërtesa, dërgohet me urgjencë në Shkup!

44 vjeçari A.Sh. nga fshati Gradec i Gostivarit dje (29-prill) rreth orës 08 e 25 minuta duke kryer punë ndërtimore së bashku me dy persona tjerë në një objekt në rrugën ,,Vëllezrit Bllazhevski,, në Gostivar e ka humbur ekuilibrin dhe nga një lartësi mbi 3,5 metra, është rrë.zuar në dyshemenë prej betoni. Gjatë rrëzimit personi A.Sh. ka marrur lëndime të rënda trupore dhe pas dhënies së ndihmës mjeksore në Spitalin e përgjithshëm ,,Ferid Murad,, në Gostivar si rast urgjent është transferuar në klinikat e Shkupit. Nga policia thonë se ështëRead More

Share

10 vendet që kërkojnë punëtorë dhe mbështesin talentet

Përpos të dhënave shqetësuese mbi numrin të lartë të emigrantëve, kompanitë më inovative në botë janë gjithnjë duke kërkuar punësimin e talenteve të reja, jo thjesht si një detyrë e departamentit të Burimeve Njerëzore por si një çështje mbijetese. Qoftë nëse po flasim për një gjigant si Google, që kërkon vazhdimisht të afrojë inxhinierë të klasit botëror ose po flasim për një kompani të vogël që ka nevojë për punëtorë vizionarë për të formësuar produktet e së ardhmes, gjithnjë e më shumë po shtohen kërkesat për punëtorë me kualifikim tëRead More

Share

Joe Biden nis fushatën presidenciale me fjalim para punëtorëve

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, do ta mbajë tubimin e parë zgjedhor si kandidat për president të SHBA-së të hënën në Pittsburgh. Ai do ta mbajë një fjalim para punëtorëve që janë anëtarë të sindikatave të ndryshme, përkrahja e të cilëve mund të jetë çelësi i fitores në fazën e parë të garës. Biden e bëri publik kandidimin e tij për president javën e kaluar dhe po llogarit në mbështetjen e sindikatave të punëtorëve për suksesin e tij në këtë garë. Sidoqoftë, analistët parashikojnë që sigurimi i mbështetjes së tyre nukRead More

Share

Ledri Vula anulon të gjitha koncertet

Reperi më i pëlqyer shqiptar Ledri Vula, ka anuluar të gjitha koncertet. Lajmin për PRIVE e ka konfirmuar edhe menaxheri i tij i kamotshëm Faton Shoshi, por nuk ka dhënë akoma një arsye. Megjithatë, gjatë ditëve PRIVE do t’ju njoftojë se kush ishte shkaku që detyroi Ledrin, t’i anulonte koncertet. Kënga e tij e fundit është “Menemadhe” në bashkëpunim me Lyrical Son dhe Mc Kresha, që arriti miliona shikime në youtube dhe u dëgjua dhe vazhdon të dëgjohet gjithandej.

Share

Episodi 3 i Game of Thrones: Beteja e Winterfell ka tejkaluar pritjet

Episodi i tretë i sezonit të tetë të GOTH është publikuar dje ku drejtori Mihuel Sapochnik tha se pati disa beteja si të atyre të ‘Hardhome’ dhe ‘Beteja e Bastard’. “Me këtë rekord mbreslënës, unë kisha frikë se të dielën Beteja e Winterfell mund të ishte përfundimisht përplasja në mes jetës dhe vdekjes”, ka thënë ai. Beteja e së dielës duke përziente horrorin, aksionin dhe melodramën në kaosin e shkaktuar në pjesën e Winterfell. Tema e këtij episodi ishte mbrojtja e Khalessit nga Jorah gjw e cila i kushtoi atijRead More

Share

Spotify ‘dhuron’ 1000 këngë pa internet

Vetëm herë pas here, është mirë të lini telefonin tuaj në shtëpi. Problemi është, normalisht keni nevojë për telefonin tuaj për Spotify. Mighty Vibe Spotify Offline Player – kjo pajisje xhepi e lejon që të kënaqeni me 1000 këngë nga biblioteka juaj pa një smartphone ose lidhje interneti. Është pajisja perfekte për stërvitje me palestër dhe përreth bllokut. Ju mund të merrni tuaj tani për $ 76.99 në Shop PopSci. Ju mund të mendoni për këtë pajisje muzikore si iPod i gjeneratës së ardhshme. Thjesht lidhni Mighty Vibe në rrjetinRead More

Share

Shkenca vërteton:Përqafimi reagon si ilaçet në trupin e njeriut

Një përqafim i thjeshtë mund të ketë efekte të thella psikologjike si: Ul frikën nga vdekja Shumë fakt interesant! Një kërkim i publikuar në revistën “Psychological Science” tregon se të përqafosh dhe thjesht të prekësh dikë, ul frikën nga vdekja, duke lehtësuar kështu frikërat njerëzore të ekzistencës. Prekja në vetvete është një mekanizëm aq i fuqishëm sa, edhe objektet që stimulojnë prekjen e një personi tjetër mund të ndihmojnë edhe në rrënjosjen tek njerëzit të sensit domethënës të ekzistencës. Përqafimi ul rrahjet e shpeshta të zemrës Një eksperiment i kryerRead More

Share

Share