Main Menu

Sunday, March 17th, 2019

 

Derbi i “Madoninës” dhuron spektakël, Interi triumfon ndaj Milanit

Siç edhe pritej, derbi i “Madoninës” mes Interit dhe Milanit rezultoi një spektakël i vërtetë. Interi ia doli të triumfojë 2-3 përballë kuqezinjve të Gatuzos, në një ndeshje të luftuar deri në fund, me një “San Siro” të tejmbushur me koreografi mbreslënëse. Zikaltërve të Spaletit iu deshën vetëm tre minuta lojë për të gjetur golin e parë me anë të Vecinos. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 0-1, ndërkohë që plot katër gola të tjerë u shënuan në 45-minutëshin e dytë të lojës. Interi dyfishoi shifrat me De Vrij në minutënRead More

Share

Genoa ia shkakton humbjen e parë Juventusit në Serie A

Genoa ka marrë një fitore të madhe pasi ka mposhtur kampionin në fuqi Juventusin me rezultat të pastër 2-0. Trajneri Massimiliano Allegri kishte vendosur që t’i pushojë disa nga lojtarët kryesorë si Ronaldo, Chiellini, Matuidi e Bernardeschi. Pjesa e parë ishte e qetë me Juventusin që luante kujdesshëm në mbrojtje. Rastin më të mirë e pati Antonio Sanabria i vendasve por që goditjen e tij e priti Perin. Me rezultatin e barabartë 0-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide. Me të filluar pjesa e dytë Paulo Dybala rrezikoiRead More

Share

Nëse nuk e keni kuptuar këto 6 objekte në shtëpinë tuaj ju shkaktojnë stres

Sipas Shoqatës së “Anxiety and Depression of America”, çrregullimet e ankthit ndikojnë tek rreth 40 milionë njerëz – kjo është pothuajse një në pesë veta. Shkaqet e ankthit nuk janë gjithmonë të lehta për t’u identifikuar. Ka raste që aim und të vijë si pasojë dhe e ambientit të shtëpisë tuaj. Sipas Shoqatës së “Anxiety and Depression of America”, çrregullimet e ankthit ndikojnë tek rreth 40 milionë njerëz – kjo është pothuajse një në pesë veta. Gratë vuajnë më shumë se burrat, dhe as fëmijët nuk janë imun. Sipas InstitutitRead More

Share

A e lufton çaji i gjelbër obezitetin?

Duke iu referuar një studimi të bërë në minj, konsumimi i çajit të gjelbër redukton rrezikun për obezitet. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës numri i njerëzve me obezitet është duke u rritur. Sipas Qendrës për Parandalimin dhe Mbrojtjen e Sëmundjeve në disa shtete, më shumë se 25% e popullsisë vuan nga obeziteti. Organizata Botërore e Shëndetit raporton se që nga viti 1980 numri i njerëzve me obezitet është dyfishuar. Shumë faktorë kanë ndikuar që njerëzit të përballen me këtë problem, një ndër ta është përdorimi i ushqimit jo teRead More

Share

Misri i konservuar i rrezikshëm për t’u ngrënë

Pas shumë ekzaminimeve të ndryshme, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se misri i modifikuar ndikon në organizmat tokësorë dhe ujorë. Ata kanë vënë re edhe se poleni nga misri i konservuar përmban një helm të dëmshëm, njofton Klan Kosova. Madje në shumë vende, ky lloj i misrit është i ndaluar. Nuk rekomandohet të hani misër të konservuar ose ndonjë produkt tjetër të konservuar. Është më mirë t’i vloni ose t’i për të siguruar që ju të ruani elementet e tij të dobishme. Ndryshe, misri është një burim i vitaminave dheRead More

Share

FIFA miraton formatin e ri të Botërorit për Klube, starton nga viti 2021

Federata Ndërkombëtare e Futbollit miratoi formatin e ri të Botërorit të klubeve, që do të nisë të zbatohet në vitin 2021. Ky turne parashikon pjesëmarrjen e 24 klubeve, do të zhvillohet një herë në 4 vjet dhe do të zëvendësojë Kupën e Konfederatave. Ishte vetë presidenti i FIFA, Gianni Infantino që konfirmoi nisjen e organizimit të këtij Botërori të ri klubesh pavarësisht kërcënimit me bojkot të tij nga ana e klubeve kryesore të kontinentit evropian. “Jam shumë i lumtur që Këshilli mori vendimin për një Botëror të ri Klubesh qëRead More

Share

Turqia publikon listën e lojtarëve përpara ndeshjes me Shqipërinë

Kombëtarja shqiptare do të ndeshet me Turqinë në kualifikimet për Euro 2020. Senol Gunes ka publikuar listën me 28 futbollistë për ndeshjet ndaj Shqipërisë dhe Moldavisë. Gunes i cili rikthehet në stolin e përfaqësueses turke pas një dekade e gjysmë në këtë grumbullim të parë, ka bërë sërish pjesë të kombëtares veteranin Emre Belezoglu i cili rikthehet te Turqia në moshën 38-vjeçare ndërkohë që nuk mungojnë as lojtarët me eksperiencë si Hakan Calhanoglu i Milanit, Burak Yilmaz i Besiktas dhe Cenk Tosun i Evertonit. Megjithatë Turqia do të udhëtojë drejtRead More

Share

“Shpresoj të mposhtim Turqinë”

Sokol Çikalleshi uron që përfaqësuesja shqiptare të arrijë të sigurojë një rezultat pozitiv ndaj Turqisë, për të nisur me këmbën e mbarë rrugëtimin e saj në Euro 2020. Në një prononcim për “SuperSport”, sulmuesi i cili njeh mirë Turqinë pasi aktivizohet në kampionatin turk prej disa vitesh, ka treguar edhe për një telefonatë me një nga ish-shokët e skuadrës te Beshiktash, Emre, i cili është kthyer përsëri në ekip. “Kjo është një ndeshje shumë e rëndësishme për të dy kombëtaret. Unë jam në fazën e rikuperimit nga një dëmtim qëRead More

Share

Eliminimi i Atleticos dhe Realit nga Liga e Kampionëve shndërrohet në një bekim për Madridin

Në fund të fundit, eliminimi i Atleticos dhe Realit mund të jetë një bekim për ekonominë në Madrid. Pronarët e hoteleve në kryeqytetin e Spanjës kanë nisur tashmë të fërkojnë duart, falë kërkesave për akomodim që do të regjistrojnë shumë shpejt. E gjitha ka të bëjë me faktin se finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvillohet pikërisht në Madrid dhe asnjë skuadër madrilene në betejën e datës 1 qershor në “Wanda Metropolitano” do të thotë turistë pa fund për ato ditë. Referuar raportimeve të “merca2.es”, çmimet për natën eRead More

Share

Bota e futbollit sot me sytë nga Milanoja, luhet derbi i Madonninës

Bota e futbollit do të jetë sot me sytë nga Milanoja, atje ku në orën 20:30 do të luhet derbi i Madonninës, Milan-Inter. Kuqezinjtë kanë marrë “fitoren” e parë, pasi kanë shënuar një nivel rekord të ardhurash nga shitja e biletave për një ndeshje të kampionatit italian, ndërsa përveç aspektit ekonomik, do të kërkojnë edhe 3 pikët në përballjen sportive. Si rrallë herë, skuadrat vijnë në pozita thuajse të njëjta në renditje, ku Milani mban vendin e tretë me 51 pikë, vetëm një më tepër se Interi i vendit tëRead More

Share

Share