Main Menu

March, 2019

 

Zbulohet substanca që vret qelizat e kancerit

Studiuesit kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë i mekanizmit në sipërfaqen e qelizave të kancerit, çon në vdekjen e tyre. Nuk është ende e qartë se përse qelizat e kancerit e kanë lënë të hapur këtë “derë”. Megjithatë, studiuesit e Universitetit të Bonit dhe kolegët e tyre në kompaninë amerikane Caris Life Sciences kanë zbuluar çelësin e kësaj dere, të ashtuquajturin aptamer. I përdorur siç duhet, ai bëhet  fatal për qelizat e kancerit. Aptameret janë sekuenca të shkurtra të ADN-së qëRead More

Share

Një e dielë me shumë derbi, shikoni super-sfidat që zhvillohen sot

Kjo e dielë ka rezervuar super duele në kampionatet më të forta. Në Premier Leaguen angleze kryendeshja e ditës së sotme është ajo mes Liverpool-Tottenham. Ekipi i drejtuar nga Kloop duelon në shtëpi për të marrë vendin e parë, por që djemtë e Pochetinos kërkojnë 3 pikë në mënyrë që të shkëputen pak nga ndjekësit United, Chelsea dhe Arsenal që kërkojnë zonën Champions. Në Seria A do kemi 2 super takime. Roma pret të Olimpiko Napolin e Hysajt. Roma kërkon tre pikë që të përfitojë nga humbja e Milan përRead More

Share

Çfarë ndodh në një minutë në internet në 2019

Shumë gjëra mund të ndodhin në një minutë. 60 sekonda mund të kalojnë me një të përpëlitur të syve për dikë që është duke shfletuar në Facebook apo kontrolluar e-mail-in. Duke i kombinuar së bashku gjithë këtë aksion online, më në fund kemi një paraqitje të jetës në internet në një minutë. Sipas të dhënave të përpiluar nga Lori Lewis dhe Officially Chadd, një minutë në internet mban 1 milion kyçje në Facebook, 4.5 milionë video të para në YouTube, 1.4 milion tërheqje majtas ose djathtas në Tinder dhe njëRead More

Share

Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë

Të dielën në Ukrainë janë hapur kutitë e votimit në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Tre kandidatët kryesor në mesin e 39 syresh sa konkurrojnë në zgjedhjet e sotme, janë një komedian, që imitonte presidentin në një shfaqje televizive, presidenti aktual dhe një ish kryeministre, që po garon për të tretën herë në zgjedhjet presidenciale. Volodymyr Zelenskiy, po përpiqet të vërtetojë se jeta mund të imitojë artin. Ai është protagonist në serinë televizive “Shërbyesit e Popullit”, ku luan një mësues që papritmas e gjen veten president, pasi që njëRead More

Share

Zhvillohen zgjedhjet lokale në Turqi

Mëngjesin e kësaj të diele turqit u janë drejtuar qendrave të votimit, për të votuar në zgjedhjet lokale. Sipas vendimit të Këshillit të Lartë Zgjedhor të Turqisë (YSK), në këto zgjedhje garojnë 12 parti politike. Betejën kryesore zgjedhore do ta zhvillojnë Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), Partia Popullore Republikane (CHP), Partia Lëvizja Nacionaliste (MHP), Partia İYİ dhe Partia Demokratike e Popujve (HDP). Shtatë partitë e tjera që marrin pjesë në zgjedhje janë Partia e Pavarur Turke (BTP), Partia e Unitetit të Madh (BBP), Partia Demokratike (PD), Partia DemokratikeRead More

Share

Qeveria: Qytetarët të paraqesin zjarret, Inspektorati bën kontrolle të përforcuara

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ashpër e dënon djegien e kallamishteve ose zjarrin në hapësirë të hapur që shkaktojnë zjarre, ndërsa njëherit dërgon apel se institucionet rregullisht i ndjekin të gjitha lokacionet në vend me qëllim që të parandalojnë zjarre të shkaktuara. Në kumtesë potencojnë se personat të cilët do t’i zëmë se si ndezin zjarr në hapësirë të hapur dhe të cilët shkaktojnë zjarre për shkak të djegies së kallamishteve, do të nënshtrohen në sanksione ligjore. Njëherit nga ana e Ministrisë së Punëve të Brendshme në vitinRead More

Share

Një ditë para fushate, Mickovski në odën e Gruevskit në Hungari

Një ditë para fushatës, lideri i VMRO-së. Hristijan Mickovski është takuar me mentorin e tij, Nikolla Gruevski në Hungari. Kështu theksojnë nga LSDM-ja e Zoran Zaevit. Nga kjo parti nuk përjashtojnë mundësinë që Mickovski të ketë kërkaur këshilla nga Gruevski për kandidaten Gordana Siljanovska. LSDM-ja gjithashtu shpreh shqetësimi se Mickovski mund të ketë marrë direktiva nga Gruevski për ti bllokuar reformat dhe të ardhmen e Maqedonisë.

Share

Ninxha i dorëzohet policisë, përfundon në Shutkë

Aleksandar Vasilevski- Ninxha i është dorëzuar policisë dhe gjendet në burgun e Shutkës. Vasilevski dyshohet për pjesëmarrje në dhunën në Kuvend që ndodhi më 27 prill 2017, transmeton Medial.mk. Ai ka qenë në arrati pasi vitin e kaluar në nëntor ishte hapur hetim për incidentin.

Share

Deskoska: Amandamentet e VMRO-së shkatërrojnë PSP-në

Amandamentet e VMRO-DPMNE-së kanë për synim për të shkatërruar Prokurorinë Speciale Publike (PSP) dhe t’i ndërpresin të gjitha procedurat, thotë ministrja e Drejtësisë, Rendata Deskoska, lidhur me 65 amandamenetet e opozitës për Ligjin për Prokurorin Publike. “Me ato amandamente po shkatërrohet PSP-ja, ndërpritet hetimi, procedurat parahetimore dhe procedurat të cilat i ka ngritur PSP-ja. Këto nuk janë amandamente të cilat mund ta përmirësojnë tesktin e ligjit”, ka deklaruar Deskoska për TV21. Ajo nuk është optimiste se do të arrihet ndonjë marrëveshje me VMRO-DPMNE-në. “Nuk jam optimiste në proces, do tëRead More

Share

Kandidatët presidencial do të nënshkruajnë Kodeks për zgjedhje korrekte dhe demokratike

Kandidatët për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut Blerim Reka, Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova, sot në hapësirat e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) do të nënshkruajnë Kodeks për zgjedhje korrekte dhe demokratike. Siç është kumtuar, ngjarjen e organizon Komisioni Shtetëror Zgjedhor në bazë të nenit 8-të të Kodit zgjedhor. Fushata për zgjedhjet presidencial fillon prej nesër, 1 prill dhe përfundon më 19 prill në mesnatë. Rrethi i parë i votimit për zgjedhjet presidenciale do të mbahet më 21 prill, ndërsa i dyti më 5 maj.

Share

Share