Main Menu

Wednesday, January 23rd, 2019

 

John Kerry, mesazh për Trump: Dorëhiqu!

Ish-Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry i bëri thirrje Presidentit Trump që të japë dorëheqjen pas bllokadës së pazakontë të qeverisë amerikane. Kerry e vlerësoi si “absolutisht e turpshme” bllokadën e pjesshme të autoriteteve federale amerikane dhe shtoi se nëse do ishte në vendin e Trump, do jepte dorëheqjen. Kerry nuk përjashton mundësinë e kandidimit të tij në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të planifikuara për vitin 2020. “Unë publikisht e them se nuk e përjashtoj kandidimin dhe po fillojë të planifikojë një fushatë aktive në vitin 2020”, tha Kerry, 75Read More

Share

Pamje spektakolare, ngrin pjesërisht ujëvara e Niagarës

Ujëvara e Niagarës në këtë stinë të vitit është në pjesën më të madhe e mbuluar nga akulli. Një spektakël unik në botë i shkaktuar nga vala e madhe e të ftohtit që ka përfshirë këto ditë brigjet verilindore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ashtu siç ka ndodhur edhe në vitet e shkuara, turistët, fotografët e apasionuar dhe kureshtarët e shumtë kanë shfrytëzuar rastin për të fiksuar këtë fenomen dhe për të postuar foto dhe video në rrjetet sociale. Pamjet spektakolare mes akullit dhe dëborës të krijojnë idenë eRead More

Share

Zhdukni depresionin! 5 ushqimet që bëjnë çudi

Bajamet- Bajamet janë një prej produkteve ushqimore të cilat janë shumë të mia për të luftuar depresionin. Kjo pasi arrijnë që të mbajnë nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak, duke shmangur irritimin, lodhjen dhe mungesën e përqendrimit. Vezët- Vezët zënë një vend të rëndësishëm në regjimin tonë ushqimor, pasi i mundësojnë trupit që të marrë vitaminë D. Zakonisht trupi ynë e prodhon në mënyrë autonome në sajë të rrezeve të diellit, por gjatë dimrit, nuk mjafton. Ndër të tjera vitamina B12 që ka veza, është e rëndësishme pasi mundëson ruajtjen eRead More

Share

Reshjet e dëborës në Paris, mbyllet Kulla Eiffel

Agjencia kombëtare e motit në Francë, “Meteo France”, tha të martën se një pjesë e madhe e vendit pritet të përfshihet nga nivele të rrezikshme dëbore e akulli, dhe u kërkoi njerëzve të kufizonin lëvizjen e tyre. Zona përfshin 24 departamente në Francën veriore dhe qendrore, si edhe Parisin. “Meteo France” lëshoi alarmin portokalli, niveli i dytë më i lartë paralajmërues për borë dhe akull. Në Paris, rreth pesë centimetra bore ra të martën dhe Kulla Eifel u mbyll si masë parandaluese.

Share

Rikthehet grupi i njohur ‘TNT’, ky është vokalisti i ri

Grupi i shumë hiteve po vijnë përsëri bashkë për të bërë këngë të reja. Me vokalist Bekim Hallaqi – Belle, grupi legjendar po rikthehen me këngë të reja. ‘TNT’ është ndër grupet e para shqiptare që kanë sjellë këngë që kanë mbetur si hite të pavdekshme në muzikën tonë. Tani ‘TNT’ kanë vendosur që të punojnë në këngë të reja pasi janë marrë vesh me Bellen i cili me siguri se ndihet i privilegjuar ta zë vendin e vokalistit Ferki Shala. Në një prononcim për Telegrafin, Belle ka konfirmuar se do jetëRead More

Share

Vetitë e rrushit të tharë janë të pabesueshme për shëndetin e zemrës

Sëmundjet e zemrës janë një ndër shkaktarët që çojnë në humbjen e jetës. Por rrushi i tharë ju vjen në ndihmë për të përmirësuar shëndetin e zemrës suaj. Duke konsumuar rrush ju mund të shmangni infarktin, goditjen në tru dhe hipertensionin. Shumë ekspertë besojnë se arsyeja pse rrushi i tharë është shumë efektiv në uljen e presionit të gjakut, është për shkak të niveleve të larta të kaliumit që mund të gjenden te rrushi i tharë. Ai gjithashtu përmban hekur, i cili mund të ndihmojë të parandaluar aneminë. Në tëRead More

Share

Ky është lajmi i fundit për futbollistin e zhdukur të Cardiff Cityt

Policia franceze tashmë ka konfirmuar se futbollisti argjentinas Emiliano Sala ishte në aeroplanin Piper Malibu i cili u zhduk mbrëmë në kanalin anglez. Sala, 28-vjeçar, nënshkroi këtë të shtunë me skuadrën uellsiane që garon në Premierligë, duke e kompletuar kalimin e tij nga skuadra franceze e Nantes, transmeton Insporti. Tashmë është vërtetuar nga autoritetet franceze se Sala ishte në bordin e aeroplanit, së bashku me një person tjetër, që u zhduk mbrëmë rreth orës 20:30. Sala ishte shkuar te Nantes për t’u përshëndetur me ish-shokët e skuadrës, para se të kthehej sërishRead More

Share

Kongresi amerikan miraton ligjin që ndalon daljen nga NATO

Ligji që u miratua me 357 vota për dhe 22 kundër, pohon se është politikë e SHBA-së të mbetet pjesë e aleancës ndërkaq ndalon përdorimin e fondeve për t’u tërhequr nga Aleanca Veriatlantike. Përveç konfirmimit të kontrollit të Kongresit mbi paratë, ligji rikonfirmon mbështetjen e SHBA-së ndaj NATO-s dhe klauzolën e saj të mbrojtjes së ndërsjellë. Ligji shpreh gjithashtu mbështetje për Malin e Zi, si anëtarin më të ri të NATO-s, për financimin e “fuqishëm” të SHBA-së për Iniciativën Evropiane të Ndalimit si dhe afirmon qëllimin që secili anëtar iRead More

Share

Haradinaj nuk u tërhoq për taksën, vjen reagimi i Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka vlerësuar sot se deklarata e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se nuk do të hiqet taksa, është lajm i keq jo vetëm për Serbinë, por edhe për gjithë rajonin. Ai duke komentuar deklaratën e Haradinajt se “taksa mbetet në fuqi derisa të arrihet marrëveshja gjithëpërfshirëse”, ka thënë: “Si të bisedojmë për diçka përderisa ai që dëshiron marrëveshje vë masa anticiviliziuese. Për fat të keq, ky është lajm i keq, sinjal i keq jo vetëm për Serbinë, por edhe për rajonin ”. Ai ka paralajmëruarRead More

Share

Trekëndëshi i Bermudës, ja si shpjegohet “zhdukja misterioze” shkencërisht

Profesor Joseph Monaghan dhe studenti David May nga Universiteti Monash në Australi, në bazë të hulumtimit oqeanografik, zbuluan se në fund të trekëndëshit të Bermudës, në zonën midis bregdetit të Porto Rikos, në brigjet juglindore të Mamit dhe Bebes, të cilat e përbëjnë trekëndëshin misterioz, ka sasi të konsiderueshme të metan-hidratit. Në atë territor ndodhin reaksione të metanit, ku pas lëvizjeve tektonike të tokës, ai del përmes të çarave në fundin e detit dhe formon fluska të mëdha që përhapen më tej në sipërfaqe të detit. Shkenctarët pohojnë se flluskatRead More

Share

Share