Main Menu

Monday, January 14th, 2019

 

Qumësht dhe sodë buke, ilaçi natyral kundër ftohjes dhe kollës

Soda e bukës është një përbërës fantastik që krahas recetave të gatimit gjen përdorim të veçantë në shumë kura shëruese natyrale. Në vijim ju sjellim një kurë të vjetër me përbërës kryesor sodën e bukës dhe qumështin për të luftuar kollën dhe fytin e acaruar nga e ftohura por njëkohësisht edhe për shëndetin e mirë të stomakut. Duke qenë se është pikërisht periudha kur me uljen e temperaturave, gripi dhe virozat shoqërohen përherë me dhimbje fyti dhe kollë kjo është një nga metodat më të mira natyrale për të mbrojturRead More

Share

Ky truk do t’i bëjë rrobat tuaja të shkëlqejnë

Shpesh mund të bëjmë shumë gabime duke zgjedhur detergjentin e duhur për rroba. Por lajmi i mirë është se ju duhet vetëm një përbërës në çdo larje, për të ruajtur para dhe nervat. Është interesante se e gjitha çfarë duhet të bëni është të hidhni pak uthull të bardhë në makinën e larjes aty ku e hidhni detergjentin dhe rrobat tuaja do të shkëlqejnë si asnjëherë më parë. Para se ta lëshoni, hidhni edhe ½ filxhan uthull në rroba. Kështu do ta forconi efektin e detergjentit të zakonshëm dhe doRead More

Share

Çaji i xhenxhefilit: I shkrinë gurët në veshka, e pastron mëlçinë dhe i zvogëlon dhimbjet e nyejve

Njerëzit i kanë ditur dhe vlerësuar vetitë mahnitëse të xhenxhefilit me shekuj të tërë. Xhenxhefili është burim i pasur i shumë nutrientëve dhe ofron efekte të fuqishme antibakteriale, antivirale, anti-parazite dhe antipezmatuese. “Si një nga pijet më të konsumuara në botë, nuk është befasi që efektet fitimprurëse të xhenxhefilit janë shumë të mira’, thotë Rachael Link, doktoreshë, Xhenxhefili është një prej burimeve më të pasura të vitaminës C, por është gjithashtu i pasur edhe me magnez dhe minerale tjera, andaj edhe ndihmon në forcimin e sistemit të imunitetit, tretjes, eRead More

Share

Vdes kryetari i Gdanskut pasi u ther me thikë

Kryetari i qytetit polak, Gdansk, Pawel Adamowicz ka vdekur pasi është therur me thikë teksa ka qenë duke marrë pjesë në një koncert bamirës. Adamowicz ka qenë në gjendje kritike për orë të tëra pas sulmit ndaj tij, ndërkaq vdiq të hënën më 14 janar, deklaruan zyrtarë shëndetësorë. Në sulmin e 13 janarit, Adamowicz pësoi një plagë të rëndë në zemër dhe prerje të diafragmës së tij dhe organeve të barkut, sipas kirurgëve të cilët e operuan atë mbi pesë orë. Një video tregoi njeriun duke kapur një mikrofon nëRead More

Share

Deputetët e Maqedonisë mbështesin Lëvizjen Anti-Bixhoz, lojërat e fatit të largohen 3 km nga qyteti

Pas protestave të Lëvizjes Anti-bixhoz që lojërat e fatit të largohen nga qytetet, amendamentet e tyre sot u pranuan në Kuvend. Anëtarët e kësaj lëvizje u shprehen të kënaqur me përkrahjen e partive politike shqiptare. Ata shpresojnë se më në fund do të arrijnë të korrin fitore kundër ndaj, siç e quajnë ata, të keqes e cila ka kapluar rininë në Maqedoni. “Ishim në takim me deputetët, propozues për ndryshim të ligjit për lojërat e fatit dhe kryetarin e Kuvendit, ku dorëzuam amendamentet tona dhe kërkesën prej protestës së 21Read More

Share

Ligji për gjuhën shqipe edhe në Gazetën zyrtare, konfirmon kryeparlamentari Xhaferi

Ligji për përdorimin e gjuhëve ku bën pjesë edhe përdorimi i gjuhës shqipe, tashmë është bërë publik edhe në Gazetën zyrtare. Kështu e konfirmon edhe kryeparlamentari Talat Xhaferi i cili përmes një statusi në rrjetin social facebook bën të ditur se tashmë ligji është publikuar edhe në Gazetën zyrtare edhe pse ishte paralajmëruar se ky proces do të ndodhë gjatë kësaj jave. “Ligji për gjuhët, edhe në gazetën zyrtare”, kështu shkruan në faqen zyrtare të kryeparlamentarit Xhaferi.

Share

Simeone apo Conte, ja cilin po zbarkon te Interi

Inter nuk beson më në Luciano Spallettin, andaj për sezonin e ri kërkon një trajner. Skuadra italiane thuhet se ka filluar negociatat me Antonio Conten, që aktualisht është i papunë. Trajneri italian u shkarku në verën e kaluar nga Chelsea, ndrysa tani po kërkon një skuadër të re. Beppe Marotta thuhet se ka mbajtur takime të fshehura me ish-trajnerin e Juventusit, duke i siguruar në transferimet që do t’i kërkojë.

Share

Lojtari i thotë “PO”, ja çmimi që duhet të paguajë Barça për transfertën e janarit

Barcelona pritet të mbyllë që në janar transferimin e mesfushorit të Paris Saint Germainit, Adrien Rabiot. Tashmë PSG-ja kërkon 15 milionë euro që ta lejojë Rabiotin të largohet gjatë merkatos së janarit, në të kundërt në verë ky operacion në verë do të kryet me parametra zero. Valverde ka dhënë sinjale se nuk duhet të presë fundin e sezonit pasi i nevojitet një lojtar si Rabiot. Një lajm i  mirë vjen në kampin e Barcelonës. Mesfushori i talentuar Adrien Rabiot nuk do të udhëtojë me ekipin në Katar. PSG doRead More

Share

“Komersant”: Në shkurt NATO dhe Shkupi do të nënshkruajnë protokolin për anëtarësim

Parlamenti i Republikës së Maqedonisë ka mbështetur ndyshimet kushtetuese me të cilat ribrendohet emri i shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut, me çka edhe po hapen dyert e saj drejt NATO-s dhe BE-së, shkruan gazeta ruse “Komersant”, transmeton Koha. “Miratimi i ndryshimeve kushtetuese në Parlament nënkupton ratifikimin e Marrëveshjes me Greqinë, por edhe emrin e ri të shtetit me çka në thelb i hapet rruga Republikës drejt NATO-s dhe BE-së. Verën e kaluar aleanca i bëri thirrje për anëtarësim Maqedonisë, ndërsa BE është e gatshme që ti filloi bisedimetRead More

Share

Thirrje e 111 eurodeputetëve: Britanikë rrini në BE

Më shumë se 100 deputetë të PE-së kanë nënshkruar një letër që u drejtohet qytetarëve britanikë duke u kërkuar të rishikojnë vendimin e tyre për t’u larguar nga Bashkimi Europian. Britania e Madhe pritet të largohet nga BE-ja më 29 mars, por vendi është i ndarë thellësisht mbi çështjen Brexit, ku parlamenti britanik do të zhvillojë nesër një votim thelbësor, marrëveshjen e ndarjes të arritur nga kryeministrja Theresa May me Brukselin. Në këtë letër, deputetët e BE-së shprehin shqetësimin mbi “katastrofën që sjell Brexit që është e dëmshme si përRead More

Share

Share