Main Menu

Thursday, January 10th, 2019

 

Zaev: Kërkohet zgjidhje e mundshme me Lëvizjen BESA, identiteti nuk është i rrezikuar

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se ende është në bisedime me Lëvizjen BESA të Bilall Kasamit për gjetjen e formulimit teknik lidhur me shtetësinë me qëllim të sigurimit të 80 deputetëve të nevojshëm për miratimin e amandamenteve kushtetuese. “BESA është parimisht e vendosur për këtë çështje, siç janë edhe të tetë deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe Koalicionit, dhe janë “të parët të cilët janë për mbrojtje të identitetit të Maqedonisë”. Thelbi i Lëvizjes BESA është që përmes formulimit të maqedonas /qytetar i RMV të mos lihet përshtypje se shqiptarët, turqit, serbët,Read More

Share

Porosia e Taravarit nga Brukseli

Në kuader të vizitës zyrtare në Bruksel, një delegacion i Aleancës për Shqiptarët i përbërë nga Sekretari i Përgjithshëm, Arben Taravari, dhe udhëheqësi i Departamentit për Euro-Integrime, Arben Fetai, zhvilluan sot një takim me Deputetët evropianë Knut Fleckenstein, Kukan dhe Ivo Vajgl, njofton Aleanca për Shqiptarët, transmeton Portalb.mk. Në kumtesën e Aleancës për Shqiptarët thuhet se: “Gjatë takimit me tre deputetët të cilët kanë qenë figurat kryesore të Parlamentit evropian në lidhje me zhvillimet politike në Maqedoni në legjislaturën aktuale të këtij institucioni, Taravari ka sqaruar marrëveshjen e arritur mëRead More

Share

Mësoni çfarë i ndodh trupit tuaj nëse i zëvendësoni të gjitha pijet me ujë

Në të gjithë e dimë se çfarë dëmesh mund të shkaktojnë pijet alkoolike dhe ato me gaz. Mirëpo, sado i mendojmë pasojat, sërish disa prej nesh vazhdojnë t’i konsumojmë. Këshilla jonë është në fakt që të konsumoni sa më shumë ujë pasi do t’i bëni një nder të madh trupit tuaj. Më poshtë do të lexoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse i zëvendësoni pijet e ndryshme me ujë: Ju humbisni peshë më shpejt. Nëse pini vetëm ujë për nëntë ditë humbisni të njëjtën sasi kalorish sikur të bënitRead More

Share

Ushqimet për detoksifikimin e trupit dhe kundër vjelljes

Pastrimi i trupit ose detoksifikimi ndihmon atë të rifitojë ekuilibrin natyror. Shumë prej atyre që kanë konsumuar ushqime të caktuara për detoksifikim pohojnë se i kanë ndihmuar ata të rimarrin energjinë, përqendrimin dhe qëndrimin pozitiv. Megjithëse pastrimi i organizmit përmendet më shpesh në pranverë ose pas përfundimit të festave të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, disa ushqime duhet të përfshihen në dietë të rregullt.. Molla E pasur me pektin, është një detoksifikues i fuqishëm i zorrëve, që redukton inflamacionin. Acidi tanik, i cili gjendet në mollë, nxit metabolizmin dhe parandalonRead More

Share

Mjaltë dhe banane, recetë e shkëlqyer për kollën dhe bronkitin

Kollitja e fëmijëve shpesh kthehet në një gjendje të vazhdueshme dhe shumë të bezdisshme. Si një simptomë e zakonshme e ftohjes dhe e gripit, zakonisht kjo nuk paraqet një gjendje të rëndë dhe është e mundur ta mbash nën kontroll në sajë të produkteve natyrore. A jeni në dijeni për ekzistencën e këtij ilaçi? Pas konsultimit me një pediatër, përpiquni t’i jepni rëndësi këtij ilaçi të thjeshtë natyral, me përbërës të pasur me lëndë ushqyese dhe shumë të fuqishme dhe që mund të lehtësojë simptomat brenda disa orëve. Për mëRead More

Share

Sekretet e trajtimit të gripit në mënyrë natyrale

Ushqimi Këshillohet përdorimi në sasi të frutave dhe perimeve, të cilat janë të pasura me vitaminë, të pasura me ujë, i cili bën dezintoksikimin e organizmit dhe të pasura me kripëra minerali, të cilat rrisin imunitetin e organizmit. Çfarë duhet të përmbajë dieta për të forcuar organizmin dhe luftuar viruset e bakteriet? Të evitojmë ushqime të konfeksionuara dhe të mos evitojmë mëngjesin. Mëngjesi duhet i bollshëm me energji, me fruta të freskëta të sezonit, proteina, karboidrate. Është e rëndësishme që frutat dhe perimet të ndjekin ritmin e sezonit (nuk mundRead More

Share

Prishtina në kaos nga bora

Prishtina është mbuluar nga bora mëngjesin e sotëm. Reshjet e borës kanë vazhduar edhe mëngjesin e sotëm në vendin tonë, ku si pasojë e kësaj komunikacioni është bërë edhe më i ndërlikuar. Rrugët e kryeqytetit tashmë janë mbuluar nga bora dhe ende nuk është bërë ndonjë intervenim për ti pastruar ato, raporton lajmi.net. Siç mund të shihni edhe në fotografi, rruga “UÇK”, rruga “Luan Haradinaj”, “Agim Ramadani” rruga “Zenel Salihu”, janë ende të papastruara nga bora. Po ashtu edhe pjesë e madhe e trotuareve në kryeqytet nuk janë pastruar fareRead More

Share

Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim: Komunat vazhdimisht të pastrojnë rrugët !

Kryetarët e komunave dhe komunat të ndërmarin të gjitha masat për pastrimin e borës, me qëllim që komunikacioni të lëvizë lirshëm, apelojnë nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim. Nga atje thonë se vazhdimisht ndjekin gjendjen e kushteve klimatike në gjithë shtetin dhe nëse ka nevojë të kërkohet ndihmë ata në kohë do të intervenojnë.

Share

Georgievski ka dashur të zgjidhë problemin e emrit që në vitin 2002

E shoh se Vlatko Gjorçev do të kandidohet për president atë e shoh sipas kampanjës, e shoh se çfarë kampanje ai bën, mirë është që kryetari i ri të shoh më gjerë, kështu ka deklaruar në intervistën e tij të fundit televizive ish kryeministri Lubço Georgievski duke folur mbi fazën e fundit të ndryshimeve kushtetuese që pritet të votohen në parlament. Duke folur mbi atë se Gjorçev dhe Miloshoski kanë qenë në politikë edhe para 20 viteve ai ka thënë: “Mirë është të kujtohet se kishte edhe një VMRO tëRead More

Share

Shtohen ateistët; Sondazhet në Turqi: Shumë njerëz braktisin fenë

Në Turqi, gjithmonë e më shumë njerëz po i kthejnë shpinën fesë. Sondazhet e fundit tregojnë se numri i ateisteve është rritur dhe faji për këtë, duhet kërkuar sipas eksperteve, tek politikat e Erdoganit. Qarqet konservatore fetare ne vend pretendojnë se Shoqëria turke është e përberë 99% prej myslimaneve. Edhe Ministria për Çështje Fetare DIYANET, në të dhënat e publikuara ne 2014-ën, thoshte se 99,2 % e popullatës së Turqisë deklarohen si myslimane. Por anketimi i realizuar nga instituti prestigjoz për hulumtimin e opinionit, Konda, tregon se numri i njerëzveRead More

Share

Share