Main Menu

Tuesday, January 8th, 2019

 

ASH do të votojë ndryshimet kushtetuese, Zaevi pranon ndryshime në Preambulë, Sela: arritëm kompromis

Aleanca për Shqiptarët do të votojë pro ndryshimeve kushtetuese, pasi që kryeministri Zoran Zaev pranoi amendamentin për ndryshime në Preambulë. Kryetari i Aleancës Ziadin Sela pas takimit ka deklaruar para mediave se ka qenë një takim i frytshëm ku ka pasur kompromis. “Me kënaqësi ju informojë se prej sot nuk ka më dy kategori qytetarëshe,sot patëm një takim shumë të frytshëm me Kryeministrin Zaev me ç’rast biseduam rreth kërkesave tona sa ju takon ndryshimeve kushtetuese dhe arritëm një kompromisë sa i takon preambulës e cila në të ardhmen nuk doRead More

Share

Mbyllen shkollat në Greqi, shkak temperaturat e ulëta

Shkollat në pjesë të ndryshme të vendit në Greqi u mbyllën sot për shkak të reshjeve të dendura të dëborës dhe temperaturave jashtëzakonisht të ulëta. Në Greqinë Veriore, shumica e shkollave do të mbeten të mbyllura për të shmangur aksidentet e mundshme. Po kështu edhe shkollat në Greqinë Perëndimore, në Kretë dhe në rajonet që lagen nga Egjeu. Në Atikë, shkollat në 46 komuna nga 66 gjithsej do të mbyllen, ndërkohë që policia ka marrë masa për të bllokuar qarkullimin për automjetet për të parandaluar aksidente të mundshme.

Share

Skivi thumbon BABASTARS-at: Mirëmëngjesi, repera Barbie

Ditët e fundit Skivi ka qenë mjaft aktiv me mesazhet e sjella në rrjetet sociale. Këngëtari u bë temë e medieve rozë shqiptare pas shpërthimit të mosmarrëveshje brenda labelit Baba Stars. Në fakt, reperi ka treguar disa detaje rreth shpërbërjes së grupit duke zbuluar shumëçka përmes llogarisë personale në Instagram. Gjatë ditës së sotme, reperi ka vazhduar të thumboj kolegët e vetë duke i quajtur, madje, edhe sipas kukullës së famshme – barbie. “Mirëmëngjesi repera barbika (barbies). Ruani mos pe qitni ndonjë fëmijë në këngë”, ka shkruar ndër të tjerashRead More

Share

Ndalohet qarkullimi i automjeteve të rënda në rrugën Mavrovë-Dibër

Për shkak të reshjeve të borës është ndaluar qarkullimi i automjeteve të peshave të rënda në rrugën Mavrovë-Dibër. Komunikacioni në rrugët e vendit po zhvillohet në rrugë me lagështi. Nga NP “Rrugët e Maqedonisë” thonë se ekipet e tyre janë vazhdimisht në terren dhe kujdesen për rrugët që të jenë të kalueshme. Ata, bëjnë thirrje që vozitësit të jenë të kujdesshëm me shpejtësinë e veturave.

Share

Pas Robert De Niros, aktori i njohur fyen Donald Trumpin

Donald Trump sërish është fyer edhe nga një tjetër aktor, kësaj radhe bëhet fjalë për Samuel L. Jackson, shkruan lajmi.net. Ai përmes rrjetit social Twitter, ka mbështetur kongresistin Rashida Tlaib, që e kishte fyer Trumpin, madje aktori e quajti atë “motherf**er”. Kjo nuk është hera e parë që emra të njohur dalin kundër presidentit Trump, sidomos për çështjen e emigrantëve. Por, ai është akuzuar në disa raste edhe nga artistët për shkak të përdorimit të këngëve të tyre në tubime elektorale, pa marrë lejen e autorëve përkatës. /Lajmi.net/

Share

Zbulohet mashtrimi i Ramës, për përgjysmimin e tarifës për studentët

Studentët e Fakultetit të Inxhinierisë kanë shpërndarë ditën e sotme në rrjetet sociale një njoftim, i cili u ka ardhur nga drejtuesit e kësaj shkolle sipas të cilit deri në datën 28 Janar duhet të paguajnë tarifat e plota të shkollës. Është e paqartë se çfarë po ndodh ndërkohë që protesta vazhdon, por kryeministri Edi Rama në disa dalje publike ka deklaruar “me gojën plotë”, se duke filluar që nga muaji Janar i këtij viti tarifat për studentët bachelor do të bëhen 50% të vlerës vjetore të mëparshme.Në muajin DhjetorRead More

Share

Taravari: Mund të na shpallni proamerikan dhe njëkohësisht prorus, por ne jemi proshqiptarë, që do të thotë ProNato, ProLiri

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe anëtari i kryesisë qendrore të Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari përmes një postimi në Facebook ka kritikuar zëra që thonë se opozita shqiptare qenka pro-ruse vetëm sepse kërkon nga kryeministri që gjuha shqipe të mos quhet 20%. Ai shkruan se të mbrosh gjuhën shqipe, mos të quhet 20%, të quajnë parti proruse, por njëkohësisht pyet ata që s’e mbrojnë ç’janë? Më poshtë keni statusin e plotë të Taravarit: Këto ditë disa zëra që në rastin më të mirë duan të ngrenë pluhur mediatik sepseRead More

Share

Arsenal – Manchester United, na pret super ndeshje në ‘FA Cap’

Sonte na pret një super ndeshje në kuadër të ‘FA Cap’. Shorti i hedhur do të sjellë derbin londinez mes Crystal Palace dhe Tottenham. Ndërsa ekipi i Chelseas pritet të ketë punë të lehtë pasi që pret fituesin e duelit Sheffield Wed ose Luton. Kurse Manchester City do të ketë punë me Burnley. Të gjitha ndeshjet do të luhen në fund të këtij muaji, saktësisht do të fillojnë me 25 janar dhe mbarojnë me 28 janar. Më poshtë gjeni shortin e plotë të ‘FA Cup’:

Share

Rregullat që kanë ndryshuar në Zvicër nga 1 janari

Që nga rregullat për të huajt, televizionet, blerjet në internet apo leja e vozitjes Nga 1 janari në Zvicër kanë ndryshuar disa rregulla dhe ligje, që do të ndikojnë në jetën e njerëzve, shkruan “The Local”. Më 1 janar hyri në fuqi raporti i dytë i ndryshimeve në Aktin Federal të Zvicrës për shtetasit e huaj. Dispozitat e reja ligjore përfshijnë masa për të ndihmuar të huajt në fuqinë punëtore zvicerane, por gjithashtu vendosin kërkesa shtesë për shtetasit e huaj që jetojnë në vend, përcjell albinfo.ch. Sipas nenit 58 tëRead More

Share

Protestë më 10 janar para Kuvendit: Amnisti për të varfrit, burg për oligarkët

Po amnistoni krimet e LDSM-DPMNE-BDI! I dënoni ata që shesin marule! E shpërbleni banditizmin politik, ndërsa e ndëshkoni varfërinë. Ligjet tuaja i shërbejnë një qëllimi: pasurimit të banditëve politikë dhe të banditë të biznesit në dëm të popullit të varfër! Ndërkohë që 28 vjet ndërtoni monumente dhe ndërtesa të zbrazëta e me vrima, ia shitët kot edhe parcelat e fundit mafies urbanistike; ndërsa deponitë e paligjshme punojnë pa ndëshkuar, e gjigantët e mëdhenj industrialë ndotin pa probleme; ndërkohë që keq aktroni kinse po luftoni kundër minierave të vdekjes -! NERead More

Share

Share