Main Menu

Monday, January 7th, 2019

 

Studentët shqiptarë e mbyllin për sot: Dalim sërish nesër në protestë

Mbyllet pas afro 4 orësh protesta e studentëve para  godinës së Kryeministrisë në ditën e parë për vitin 2019. Protestuesit kanë njoftuar se do mblidhen sërish nesër në të njëjtën orë. Gjatë ditës së sotme studentët kanë bojkotuar auditorët duke dalë në protestë për plotësimin e 9 kërkesave të tyre duke përfshirë edhe anulimin e ligjit të arsimit të lartë. Studentët janë mbledhur nga ora 08-09:30 para fakulteteve për t’u bashkuar më pas në orën 10:00 para Kryeministrisë. Ata kanë gozhduar dhe kyçur dyert e disa fakulteteve. Në protestën eRead More

Share

Acari pushton Evropën, 3 persona humbin jetën në Greqi

Thuajse e gjithë Europa po përballet me motin e keq. Në Greqi tre persona kanë humbur jetën si pasojë e stuhisë së borës në juglindje të Athinës. Temperaturat në Greqinë qendrore dhe veriore kanë mbetur nën zero prej pothuajse një jave. Dëbora e madhe ka ndërprerë shërbimet e transportit dhe fluturimet janë detyruar të devijohen në veri të vendit. Në disa qytete si Selanik dhe në veri të Athinës, dëbora ka arritur deri 50 cm trashësi. Shërbimi i mbrojtjes civile u ka bërë thirrje autoriteteve komunale të jenë në gatishmëriRead More

Share

Zvicra mbulohet nga bora, trashësia arrin deri në 73 centimetra

Zvicra është mbuluar me borë gjatë fundjavës, pasi dimri i shumëpritur mbërriti më në fund në shtetin Alpin. Madje, në disa rajone ka rënë borë deri në 73 centimetra, shkruajnë mediat zvicerane. Sipas shërbimit Meteorologjik të Zvicrës, pritet që më shumë borë të bie në javët e ardhshme, përcjell albinfo.ch. Kantoni juglindor i Graubünden pa të shtunën dhe të dielën në mëngjes 40 deri në 70 centimetra borë. Fshati i St Antönien, i vendosur në 1.510 metra mbi nivelin e detit, kishte 73 centimetra borë. Megjithatë, më pak borë kaRead More

Share

Ziadin Sela nesër takohet me shefin e misionit të NATO-s për Maqedoni

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela nesër do të takohet me shefin e misionit të NATO-s dhe zyrës pēr lidhje me Maqedoninë, Ambasadorin Zoran Jankoviq. Ky takim do të zhvillohet në Kuvendin e Maqedonisë, ku temë diskutimi do të jetë integrimi dhe antarsimi Maqedonisë në NATO, ndryshimet Kushtetuese si dhe reformat në leminë e sigurisë, mëson INA. Ky takim mes liderit të ASH Ziadin Sela dhe ambasadorit të NATO-s, kroatit Jankoviq mbahet pak ditë para seancës parlamanetare për ndryshimet kushtetuese për marrëveshjen e Prespes, ku sipas gjitha gjasave ambasadoriRead More

Share

Lëngu i lakrës së kuqe – si ta përdorni për veshkat, mëlçinë dhe tretjen

Lëngu i lakrës së kuqe është i jashtëzakonshëm për organizmin. Ai është i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë të cilët forcojnë imunitetin, luftojnë sëmundjet dhe mbrojnë organet prej tyre. Sipas të dhënave lakra e kuqe është një nga burimet më të mrekullueshme të vitaminës C, që ndikon pozitivisht për shumë funksione në organizëm. Një gjysëm gote uji me lëngun e lakrës së kuqe përmban 150 miligramë vitaminë C, që është edhe 100% e nevojës ditore të organizmit për këtë vitaminë. Në të njëjtën sasi mund të merrni 650 miligramëRead More

Share

Receta popullore për shërimin e thembrave të çara

Keni probleme me thembrat e këmbëve dhe nuk po gjeni dot shërim. Nëse përdorni sodën e bukës, lamtumirë thembra të çara. Soda e bukës është një produkt i zakonshëm që të gjithë e kanë në kuzhinë e tyre, prandaj mos hezitoni ta përdorni, pasi soda e bukës ka veti antiseptike që reagojnë kundër infeksioneve në thembrat tuaja. Përbërësit: Tri lugë gjelle sodë buke Katër deri pesë litra ujë Përgatitja: Filloni duke e përzier sodën e bukës me ujë të vakët dhe futni këmbët në ujë për 10-15 minuta. Kur këmbëtRead More

Share

Baba Stars të ndarë edhe zyrtarisht – vazhdon heshtja e Getoar Selimit

Ai i ka shijuar në maksimum ditët e pushimit dimëror me gruan e tij, moderatoren Marina Vjollca. Reperi i famshëm kosovar, Getoar Selimi, festat e fundvitit i kaloi në Las Vegas të Shteteve të Bashkuara, ndërsa labeli që e krijoi vet 8-të vjet më parë, po pëson krizë. Pasi Cozman e Skivi deklaruan se do të dalin nga Baba Stars, Getoar Selimi nuk ka folur as edhe një fjalë, duke mos dhënë as edhe një deklaratë rreth kësaj pune. I vetmi nga grupi që ka folur është Dekorim Sahiti, iRead More

Share

Përse disa njerëz flasin në gjumë dhe a duhet t’i merren për bazë ato çfarë thonë?

Të folurit në gjumë, ose somnilokia, është një nga parasomnitë që përfshijnë edhe të ecurit somnambul dhe makthet gjatë natës. E gjitha zhvillohet në nënndërgjegjien e njeriut dhe hulumtuesit shkencorë kanë realizuar jo pak studime për të kuptuar në ç’fazë të gjumit ndodh kjo , e jo vetëm. “Në përvojën time, të folurit në gjumë mund të jetë i lidhur me mbistimulimin e sistemit nervor nga përdorimi i pajisjeve teknologjike para fjetjes apo abuzimi me kafeinën,” thotë dr. Nerina Ramklakhan, terapiste gjumi. Këto lloje sjelljesh u ndodhin gjithashtu personave qëRead More

Share

Nominimet dhe fituesit në Golden Globe, Lady Gaga dhe Cooper të zhgënjyer

Ceremonia e Golden Globes ishte disi zhgënjyese për fansat dhe kritikët që favorizonin filmin “A Star Is Born”, pasi ky i fundit nuk arriti të fitonte çmimin kryesor Best Picture (Filmi më i Mirë). Çmimin e madh e rrëmbeu filmi mbi grupin Queen, “Bohemian Rhapsody”, i luajtur me mjeshtëri nga aktori Rami Malek i cili fitoi gjithashtu çmimin “Aktori më i mirë” në filmat dramë. Filmi i Bradley Cooper dhe këngëtares Lady Gaga, ishte përfolur se do të shkonte me shumë çmime në shtëpi, por dy artistët shkuan në shtëpiRead More

Share

Dëbora “paralizon” Europën, shumë autostrada do të mbyllen

Europa është e gjitha pothuajse e izoluar nga dëbora. Reshjet e shumta dhe temperaturat nën zero kanë bërë që shumica e europianëve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre. Në disa vende temperaturat kanë arritur deri -18 gradë celsius. Ndërsa në Greqi moti i keq u ka marrë jetën të paktën deri më tani tre personave të moshuar. Reshjet e dëborës kanë sjellë kaos në Gjermani dhe Austri. Në qytetin gjerman të Mynihut autoritetet u detyruan të anulojnë mbi 200 fluturime prej motit të keq. Gjithashtu në Bavari u raportua seRead More

Share

Share